Události: Držení zbraní rozděluje v USA veřejnost i uchazeče o Bílý dům (zdroj: ČT24)

Mezi deset hlavních témat se před prezidentskými volbami ve Spojených státech amerických řadí podle průzkumů násilí způsobené střelnými zbraněmi. Uchazeči o Bílý dům – Donald Trump a Kamala Harrisová – se neshodují v tom, jak ho řešit.

Majitel obchodu se zbraněmi Darren Leung se v rozhovoru pro ČT nechal slyšet, že bude volit exprezidenta Trumpa. Nevěří totiž Harrisové, která v Bílém domě vede vůbec první úřad pro prevenci násilí střelnými zbraněmi. Nepřesvědčila ho ani tím, že byla dlouhá léta prokurátorkou a držitelkou zbraně – stejně jako její kandidát na viceprezidenta Tim Walz. „Vždy bylo v jejich programu víceméně konfiskovat zbraně a pak vše zakázat. Takže bych na ni příliš nesázel,“ zdůraznil Leung.

Harrisová navrhuje zákaz útočných pušek. Z jedné takové střílel v polovině července na jejího republikánského protikandidáta atentátník v Pensylvánii. Trump je navzdory incidentu proti. „Zabaví vám vaše zbraně. Já jsem ten, který chrání. A jak víte, máme naprostou podporu všech zbrojařských skupin, včetně Národní střelecké asociace,“ hlásal Trump na jednom z mítinků.

Majitelé střelných zbraní platí v USA za významnou voličskou skupinu. A podle nejnovějších průzkumů jich přibývá nejen u republikánů, ale také u demokratů. Přitom na šedesát procent lidí ve Spojených státech říká, že je příliš jednoduché pořídit si zbraň a že by zákony měly být přísnější. Harrisová tento názor sdílí, Trump naopak vidí jako řešení například zlepšení bezpečnosti ve školách.

Američané proto i v těchto volbách zůstávají hluboce rozpolcení, jak každodenní hrozbu řešit. Zvlášť, když na stovku obyvatel připadá podle odhadů 120 zbraní.

Nejkrvavější hromadná střelba v amerických dějinách se odehrála před sedmi lety v Las Vegas. Gambler hotelu usmrtil osmapadesát lidí a přes půl tisíce zranil. Zákony v Nevadě přesto i dál umožňují otevřené nošení zbraně, hlavně na noze nebo boku.

Podíl.