Aktualizace: 15.02.2024 12:33

Kyjev/Moskva – Pět lidí přišlo o život a dalších 18 utrpělo zranění při ukrajinském ostřelování ruského města Belgorod, uvedl dnes gubernátor, podle kterého je mezi obětmi jedno dítě a dalších pět bylo zraněno. Ruská média dříve uváděla, že zásah nákupního střediska ukrajinskou raketou si vyžádal několik mrtvých.

Gubernátor a média spojili ostřelování města se zprávou ruského ministerstva obrany, že ruská vojska zmařila pokus ukrajinské armády o ostřelování za pomoci raketometu RM-70 Vampire české výroby. Ruská protivzdušná obranu sestřelila nad Belgorodskou oblastí 14 raket, tvrdí ministerstvo.

V Belgorodu a okolí byl krátce před ostřelováním vyhlášen poplach. „Pokud jste doma, nepřibližujte se k oknům. Schovejte se do místností bez oken s pevnými zdmi (chodba, koupelna, toaleta, komora). Pokud jste na ulici, schovejte se do krytu či na jiné bezpečné místo,“ nabádal gubernátor Gladkov.

Ukrajina se ke zprávám o útocích v hloubi Ruska oficiálně nevyjadřuje.

Belgorod a další pohraniční oblasti se v téměř dvouleté válce Ruska proti Ukrajině často stávají terčem ukrajinských útoků, poznamenala nedávno agentura Reuters.

Na konci loňského roku se oblastní centrum, vzdálené asi 40 kilometrů od hranic, stalo terčem ukrajinského úderu, který připravil o život 25 lidí. Šlo o největší počet zabitých civilistů v Rusku od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022, uvedla agentura AFP a označila ukrajinské útoky za odvetu za útoky ruských sil na Ukrajině. Připomněla, že minulý měsíc oblastní úřady v Belgorodu oznamovaly posílení bezpečnosti škol a nákupních středisek.

Rusko podniklo další útok na Ukrajinu, polovinu střel se podařilo zničit

Ukrajinská protivzdušná obrana v dnešních ranních hodinách odrážela nové ruské raketové útoky na Kyjev a další ukrajinská města. Všechny rakety letící na Kyjev byly zničeny, uvedl na sociální síti šéf vojenské správy hlavního města Serhij Popko. Útok podle něj nezpůsobil v metropoli škody, ani si nevyžádal oběti či raněné. Ukrajinské obraně se podařilo zničit 13 z 26 ruských střel a raket, upřesnilo později ukrajinské letectvo.

Starosta Lvova Andrij Sadovyj podle médií oznámil zasažení blíže neupřesněného objektu infrastruktury, vojenská správa v západoukrajinském městě hlásí tři raněné. Zásahy podle serveru BBC News zaznamenalo také Záporoží, kde čtyři lidé utrpěli zranění, a Myrhorod, kde hořel sklad.

Letecké poplachy byly vyhlášeny i v dalších místech Ukrajiny. Rusko útočilo střelami, vypuštěnými ze strategických bombardérů Tu-95, které vzlétly z okolí Murmanska na severu Ruska, a také střelami s plochou dráhou letu Kalibr, napsala agentura Unian.

Ukrajinské letectvo podle listu Ukrajinska pravda upřesnilo, že nepřítel zaútočil 12 střelami s plochou dráhou letu Ch-101/Ch-555/Ch-55, vypuštěnými ze strategických bombardérů Tu-95MS, šesti raketami Iskander-M a jejich severokorejskou obdobou KN-23, dvěma střelami s plochou dráhou letu Kalibr, vypuštěnými z plavidel v přístavu Novorossijsk, čtyřmi řízenými leteckými raketami Ch-59 a dvěma raketami S-300, které byly původně určeny k protiletecké obraně, ale byly přizpůsobeny i k útokům na pozemní cíle. Protivzdušné obraně se podařilo zničit celkem 13 střel různých typů, konkrétně osm Ch-101/Ch-555/Ch-55, jednu raketu Iskander či KN-23, dvě střely Kalibr a dvě letecké rakety Ch-59.

Počet obětí středečního ostřelování vsi Velykyj Burluk na východě země vzrostl na tři poté, co záchranáři z trosek vyprostili tělo čtyřiasedmdesátileté ženy, oznámil dnes šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

U Kursku po útoku dronů hoří sklad s pohonnými hmotami, uvedly ruské úřady

Ukrajinské drony zapálily sklad pohonných hmot u ruského města Kursk, uvedl dnes gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojt. Podle listu The Moscow Times je to devatý útok na ruské rafinérie a sklady paliva od začátku letošního roku.

Dalšímu šíření požáru u vsi Polevaja se podařilo zabránit, s plameny bojuje 165 hasičů s 35 kusy techniky, lidé neutrpěli zranění, uvedl gubernátor Starovojt na sociální síti Telegram. Do hašení se podle serveru Meduza zapojily i protipožární vlaky.

Požár je podle zdrojů portálu Suspilne dílem ukrajinské vojenské rozvědky HUR. Ale oficiálně se Ukrajina k útokům v hloubi ruského území nevyjadřuje.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.