Aktual.: 30.04.2025 12:46

Ostrava – Konec druhé světové války je podle primátora Ostravy Jana Dohnala (Spolu) nutné připomínat i v kontextu dnešní doby a především v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Primátor to dnes řekl ČTK po pietním aktu k 80. výročí osvobození Ostravy a konce druhé světové války, který se konal u Památníku Rudé armády v Komenského sadech. Zúčastnily se ho stovky lidí z řad armády, politiků i veřejnosti.

„Výročí 80 let od osvobození a konce války je událost, kterou si musíme připomínat. Ostravská operace byla jednou z nejkrvavějších bitev na našem území a 30. dubna 1945 vyvrcholila právě osvobozením Ostravy,“ řekl Dohnal ČTK.

Tyto události je ale podle něj nutné připomínat i v kontextu dnešní doby. „V Česku, ale i v Evropě jsme si zvykli, že máme mír. Začátek roku 2022 nám ale ukázal, že to tak vždy nemusí být. Nikdo by týden před tím (útokem Ruska na Ukrajinu) nečekal, že v moderní Evropě může vypuknout tak krvavý konflikt,“ řekl. Podle něj je důležité se naučit vnímat novou realitu. „Úkolem politiků pak je vytvořit podmínky, aby válka co nejdříve skončila a neopakovala se,“ doplnil.

Mezi hosty byl i nejstarší válečný veterán žijící v České republice, stotříletý Jan Ihnatík. Prošel boji o Kyjev, Bílou Cerekev a Dukelský průsmyk, velel dělostřelecké baterii v bojích u Jasla, Liptovského Mikuláše i na území České republiky. Účastnil se i osvobození Ostravy. Během bojů byl několikrát zraněn. Po válce zůstal v československé armádě. Je držitelem mnoha vyznamenání včetně Československého válečného kříže či Medaile za chrabrost. V minulosti se podobných aktů účastnily vyšší počty pamětníků z řad vojáků. Tím, jak stárnou, jich ale ubývá. V Moravskoslezském kraji jich žije už jen osm.

Dnešní vzpomínkové akce se účastnily stovky lidí. Několik z nich dorazilo s takzvanou svatojiřskou stuhou, symbolem ruských válečných veteránů a vítězství Rudé armády ve válce proti Německu, na hrudi. Další měli i vlajky Sovětského svazu či dnešního Ruska. Dohnala to ale nepřekvapilo. „Tito lidé takové akce vyhledávají. Netěší mě to, ale podle mě je pozitivní, že jich bylo méně než v minulém roce,“ řekl.

Policie podle něj situaci sledovala. A to i přesto, že veřejné nošení sovětských symbolů není v Česku trestné, jak ČTK potvrdila mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. „Situaci na místě sledovali, evidovali a vyhodnocovali. Zatím neevidujeme žádné protiprávní jednání,“ řekla.

Připomínkové akce se v Ostravě konají už několik dní. Největší byla v sobotu v centru města a v okolí Slezskoostravského hradu. Výročí osvobození si obyvatelé připomněli i historickou vojenskou ukázkou bitvy mezi německými jednotkami a jednotkami osvobozujícími Československo v roce 1945. Do boje se zapojilo na 250 ozbrojenců z obou táborů a dvě desítky kusů techniky, padlo několik tisíc výstřelů. Kromě vojenské ukázky v korytu řeky Ostravice si lidé mohli také prohlédnout moderní vojenskou techniku vystavenou v areálu Slezskoostravského hradu.

Osvobození Ostravy 30. dubna 1945 předcházela rozsáhlá Ostravsko-opavská operace. Trvala téměř dva měsíce. Oblast Ostravy a okolí měla pro nacistické Německo klíčový význam, jelikož byla hlavním zdrojem černého uhlí a centrem výroby oceli. Během operace přišly o život tisíce sovětských a stovky československých vojáků. V Památníku Rudé armády v Komenského sadech, u kterého se konají každoroční vzpomínkové akce, jsou uloženy ostatky stovek z nich.

Podíl.