Tři členové protikomunistického odboje – Karel Sabela, Miloslav Jebavý a Vilém Sok, byli před 76 lety zavražděni v pankrácké věznici a jejich těla bez vědomí rodin pohřbena do šachtového hrobu na pražském Ďáblickém hřbitově. Vláda nyní schválila jejich exhumaci, aby mohli být uloženi k důstojnému odpočinku.
Případ Sabely, Jebavého a Soka se odehrál v roce 1949. „Byli to účastníci protikomunistického puče, jehož cílem bylo svržení komunistické vlády. Ta trojice byla popravena po velmi rychlém vyšetřování,“ přiblížil historik Petr Blažek z Muzea paměti XX. století a Ústavu pro studium totalitních režimů.
Jejich těla skončila v hromadném šachtovém hrobě na Ďáblickém hřbitově, kam totalitní režimy ukládaly těla obětí bez označení i vědomí pozůstalých.
Historici určili přesnou polohu ostatků
Archivářka Národního archivu Alena Šimánková vysvětlila, že šachtové hroby na Ďáblickém hřbitově mají podobu velkých obdélníkových prohlubní. Jedna taková šachta byla podle ní hluboká dva a půl metru, měla rozměry dva krát pět metrů a ukládalo se do ní ve čtyřech vrstvách. Ostatky Sabely, Jebavého a Soka se podle historiků nacházejí v hrobě číslo čtrnáct.
Rozhodnutí vlády navazuje na výstupy komise, která dva roky mapovala situaci na hřbitově. „Víme 113 jmen lidí, kteří by měli mít ostatky na Ďáblickém hřbitově. U více než dvaceti lidí víme, nebo předpokládáme jejich přesnou polohu, takže já doufám, že tím nekončíme,“ uvedla vedoucí Úřadu vlády a koordinátorka projektu Jana Kotalíková.
Exhumaci musí ještě schválit Rada hlavního města Prahy. Stát na ni a související archeologický výzkum uvolnil jeden milion korun.
„Udělali jsme první krok ke splacení dluhu, který vůči všem těmto obětem a těmto hrdinům naše společnost má,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Komisi se zatím nepodařilo potvrdit, ale ani vyvrátit, že by na Ďáblickém hřbitově byli pohřbeni i členové protinacistického odboje – konkrétně Jan Kubiš a Jozef Gabčík.