Aktual.: 29.08.2024 15:04

Brno – Skupina osobností a zástupců menšin vyzvala demokratické strany, ať se veřejně distancují od politického marketingu vyvolávajícího nenávist ve společnosti. Výzva reaguje na kampaň SPD, Trikolory a PRO, konkrétně na plakát se dvěma romskými hochy s cigaretami. „Je to otevřený rasismus, snižování lidské důstojnosti, a to vše doprovázené nepřijatelným zneužíváním dětí v kampani,“ stojí ve výzvě, kterou ČTK poskytl divadelní režisér Břetislav Rychlík.

Výzvu podpořili například ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, hudebnice Iva Bittová, pomocný biskup pražský a signatář Charty 77 Václav Malý, duchovní a pedagog Tomáš Halík, bývalý politik Petr Pithart nebo ředitel organizace Romea Zdeněk Ryšavý.

„Vyzýváme demokratické politické strany, ať se veřejně distancují od takového způsobu politického marketingu, od vyvolávání nenávisti ve společnosti,“ stojí v dokumentu, který podle Rychlíka dnes obdrží předsedové vládních stran, hnutí ANO, Zelených, SOCDEM a Přísahy.

Snímek vytvořený s pomocí umělé inteligence zobrazuje chlapce s cigaretami. Je doplněný nápisem „Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj na háku“ a proklamací, že podporu si zaslouží jenom ty rodiny, jejichž děti chodí do školy. „Má to ve společnosti vyvolat dojem, jako by jen Romové neposílali svoje děti do školy, a jejich děti si navíc ze sociálních dávek kupují cigarety,“ uvádí výzva. Svalování viny na celou jednu skupinu obyvatel na základě etnického původu je podle výzvy nebezpečné a odporné.

Organizace Romea, středočeský krajský koordinátor pro menšiny Cyril Koky a další podali minulý týden trestní oznámení na hnutí SPD, jeho předsedu Tomia Okamuru, strany Trikolora a PRO a jejich marketéry, a to právě kvůli plakátu s romskými chlapci. Podle oznamovatelů je rasistický, šíří nenávist vůči romské menšině a hanobí ji. Policie už dříve zahájila úkony trestního řízení kvůli předchozímu plakátu SPD s mužem tmavé pleti s nožem v ruce. Ke kampani se vztahují také podané ústavní stížnosti.

Okamura minulý týden ČTK řekl, že trestní oznámení potvrzují, že SPD svými plakáty „udeřilo hřebíček na hlavičku“. Vyobrazení označil za alegorie. Doplnil, že SPD popisuje stav společnosti a oznamovatelé se místo řešení situace „rozčilují jak papíroví čertíci“.

Podíl.