Aktual.: 20.05.2025 13:55

Praha – Zástupci organizací na pomoc lidem v obtížné situaci varují před půjčováním peněz mezi lidmi přes zprostředkovatele. Poukazují na nevýhodnost zprostředkovaných peer-to-peer půjček a možné obcházení zákona o spotřebitelském úvěru a ochrany vypůjčitelů. Případy končívají exekucí. Na tiskové konferenci to uvedli představitelé organizace Člověk v tísni a projektu Exekutor má smůlu. Žádají zachování zmínky o zprostředkování úvěrů v chystané novele úvěrové normy.

„V našich poradnách se čím dál častěji objevují klienti, kteří uzavřeli smlouvu o zápůjčce s cizím člověkem prostřednictvím profesionála – neregistrovaného zprostředkovatele, který do transakce významně zasahuje. Aktuálně navrhovaná úprava definice spotřebitelského úvěru, která odstraňuje zmínku o zprostředkování, tak představuje závažné a nepřiměřené oslabení ochrany spotřebitelů,“ uvedl vedoucí dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle. Obrátit se je možné na číslo 770 600 800.

Zástupci organizací připomínají případ ženy, které banky odmítly dát úvěr. Na internetu pak našla nabídku portálu, který sjednává půjčky mezi dvěma cizími lidmi. Půjčila si 20.000 korun přes zprostředkovatele Bankerat a jeho dceřinou firmu Admin P2P. Na účet dostala po odečtení provize 18.800 korun. Opozdila se se šestnáctou splátkou. Zbývající závazek poté musela srovnat do měsíce. Peníze měla od poskytovatele, který uplatňoval nárok podle rozhodčích nálezů. Čelila pak mobiliární exekuci, popsala dluhová poradkyně Dominika Fojtíková. Žena se bránila soudně. Vrchní soud v Praze rozhodl, že úvěrová smlouva je neplatná. Z judikátu vyplývá, že pokud do půjčování peněz vstupuje profesionální zprostředkovatel, smlouva o zápůjčce se řídí normou o spotřebitelském úvěru, uvedli zástupci organizací.

„Podobných případů přibývá i v naší kanceláři. Zastupovali jsme například klientku, která si půjčila prostřednictvím portálu Bankerat 130.000 korun, následně na ní bylo v exekuci vymáháno více než 450.000 korun,“ uvedla advokátka Michaela Teplá z kanceláře, která je za projektem Exekutor má smůlu.cz. Podle právničky soud nejdřív návrh zamítl s tím, že se jedná o smlouvu mezi fyzickými osobami a zákon o spotřebitelském úvěru se na ni nevztahuje. Odvolací soud rozhodl, že pokud půjčku zprostředkovala společnost Bankerat, norma se jí týká. „Proto je nutné v zákoně o spotřebitelském úvěru zmínku o zprostředkování určitě zachovat,“ míní Teplá.

Podle zástupců organizací zápůjčky mezi dvěma lidmi přes firmy představují zneužití práva a obcházení zákona. Využívají se třeba rozhodčí doložky, které nejsou u spotřebitelských úvěrů možné. „Rozhodčí doložky se podařilo před lety slavně pro spotřebitele odstranit a nyní jim mnozí musí čelit znovu. Nesmíme dovolit, aby se jevilo, že pro nebankovní půjčky je tahle cesta volná. Pokud lidé uzavřeli takovou úvěrovou smlouvu, mohou se bránit,” uvedla advokátka Dolejšová Kabelová. Dodala, že rozhodčí nález zrušil ve prospěch klienta třeba brněnský krajský soud.

Podíl.