![](https://i2.wp.com/i3.cn.cz/16/1728913833_P2024101405027.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Komerční prezentace Aktual.: 7.02.2025 14:13
Budapešť – Maďarský premiér Viktor Orbán dnes prohlásil, že jeho vláda podnikne právní kroky k odstranění nevládních organizací a médií působících v zemi, které dostávají finanční prostředky ze Spojených států a dalších mezinárodních zdrojů. Informovaly o tom agentury AP a AFP, podle nichž se tak předseda vlády vyjádřil ve státním rozhlase. Maďarsko pod Orbánovým vedením čelí obviněním z úpadku demokracie.
„Všechny peníze pocházející z Ameriky by měly být odhaleny a ti, kteří je obdrží, by měli být sankcionováni. Peníze ze zahraničí nelze přijímat za účelem ovlivnění maďarské politiky,“ řekl Orbán, který je považován za jednoho z nejbližších spojenců amerického prezidenta Donalda Trumpa v Evropské unii. Podle AFP se inspiroval současným šéfem Bílého domu a jeho kroky zaměřenými proti zahraniční pomoci.
Orbán ocenil rozhodnutí americké administrativy, která začala omezovat americkou Agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID). Ta je důležitá pro humanitární pomoc v řadě zemí světa. Maďarský ministerský předseda prohlásil, že v mezinárodní politice „vane nový vítr“. Říkáme tomu Trump-tornádo,“ uvedl Orbán na síti X.
Maďarské nevládní organizace přijímající finance z USAID podle jeho tvrzení „cíleně podporovaly záležitosti spojené s levicovými stranami“ a byly prý financovány za účelem „svržení vlády.“ „Nyní nastal okamžik odstranit tyto mezinárodní sítě, vyhladit je, právně znemožnit jejich existenci,“ řekl. Pracovníci organizací přijímajících peníze z USAID by podle něj mohli být považováni za „agenty“.
Orbán dlouhodobě obviňuje politické oponenty, nevládní organizace a média ze služby zahraničním zájmům, poznamenala AFP. Agentura AP připomněla, že Maďarsko pod Orbánovou vládou už roky potírá nevládní organizace a nezávislá média a přijímá zákony, které podle kritiků mají za cíl stigmatizovat a brzdit uskupení, jež poskytují ochranu ženám či menšinám, nabízejí podporu v oblasti lidských práv nebo odhalují korupci na úřadech.
Tyto snahy zintenzivnily v roce 2023, kdy Orbánova vláda zřídila úřad na ochranu suverenity, který má za úkol vyšetřovat organizace a média, jež podle něj uplatňují zahraniční vliv, píše AP. Úřad vznikl na základě maďarského zákona o svrchovanosti, který jeho kritici v Maďarsku i v zahraničí nazývají nástrojem Orbánovy vlády k potlačování oponentů. Přirovnávají ho k ruskému zákonu o „zahraničních agentech“, který Moskva používá k umlčení kritiků. Podle vládní strany Fidesz je nezbytný k ochraně před zahraničními politickými zásahy.
Evropská komise se Maďarsko kvůli zákonu rozhodla zažalovat, neboť podle ní porušuje právo Evropské unie. Orbánova vláda vede s Evropskou komisí řadu sporů o reformy, jimiž se podle komise i některých členských států EU pokouší omezovat demokracii v zemi. Orbán tvrdí, že chrání Maďarsko před nežádoucím vlivem liberálních hodnot prosazovaných Bruselem. EU zablokovala miliardy eur určených pro Maďarsko kvůli porušování principů právního státu.