Aktualizace: 10.07.2024 10:20

Brusel – Maďarský premiér Viktor Orbán nepředstaví na plenárním zasedání Evropského parlamentu (EP) příští týden priority svého předsednictví v Radě EU. S odvoláním na své zdroje o tom informoval server Euronews. I z návrhu programu schůze vyplývá, že europoslanci se budou zabývat pouze volbou předsedkyně či předsedy EP, místopředsedů a poté ve čtvrtek by měli hlasovat rovněž o šéfce Evropské komise.

Snaha maďarského předsednictví prezentovat svou agendu europoslancům narazila podle bruselského serveru na odpor šéfů parlamentních frakcí, kteří sestavují společně se šéfkou Evropského parlamentu program zasedání. Podle nepsané úmluvy mají předsedové vlád příležitost vystoupit v europarlamentu vždy poté, co převezmou rotující předsednictví v Radě EU. Přítomným tak představí agendu svého šestiměsíčního šéfování EU a odpovídají i na otázky europoslanců. Maďarska strana podle všeho plánovala, že by mohl Orbán ve Štrasburku promluvit příští úterý nebo středu, nicméně Konference předsedů Budapešti sdělila, že na vystoupení není v harmonogramu místo. Konference předsedů se skládá ze šéfky EP a šéfů jednotlivých parlamentních frakcí.

Maďarsko předsedá Evropské unii v takzvaně přechodné době, tedy v době formování nových unijních institucí po evropských volbách. Musí se tedy uskutečnit i ustavující schůze Evropského parlamentu. Před pěti lety bylo v podobné situaci Finsko, které předsedalo Radě EU od července 2019. Jenže evropské volby byly tehdy již v květnu a v červenci se tak mohly odehrát dvě plenární zasedání EP, jedno ustavující a druhé, na kterém Finsko představilo priority svého tehdejšího předsednictví. Nyní byly evropské volby až na začátku června a v červenci je pouze jedna schůze Evropského parlamentu. Poté v srpnu následuje pauza a další zasedání EP ve Štrasburku se uskuteční až v září. Zda na něm bude chtít vystoupit maďarský premiér, není zatím jasné.

Že se kroky Maďarska během jeho nynějšího předsednictví některým europoslancům nelíbí, není tajemstvím. Stejně tak má výhrady i řada členských států EU. Maďarský premiér ihned po zahájení předsednictví v Radě EU vyrazil na Ukrajinu, poté ale i do Ruska a do Číny a vše označil za „mírovou misi“. V zemích podle svých slov usiloval o nalezení řešení, které by umožnilo ukončit válku na Ukrajině. Vrcholní představitelé EU v reakci na to ihned oznámili, že jde o návštěvy bilaterální a Orbán pro ně nedostal žádný mandát od Evropské unie. Kritika se ozvala i z dalších států, včetně ČR.

Výhrady si podle informací ČTK vyslechne Maďarsko i na dnešním pravidelném jednání takzvaného Coreperu, tedy velvyslanců členských států EU v Bruselu. Členské státy si nicméně mohou postěžovat, ale Orbánovy aktivity nijak zastavit nemohou. Svou nespokojenost mohou nicméně vyjádřit například tím, že budou na neformální jednání unijních ministrů, která se konají v Budapešti, vysílat jen nižší úředníky.

Podle listu Politico se tak již děje, na úterním zasedání ministrů zodpovědných za vnitřní trh a průmysl v maďarské metropoli bylo jen sedm ministrů z 27 a nedorazil ani eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Česko zastupoval vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu ministerstva průmyslu David Müller.

Podíl.