Události: Návrhy vzniku vyšetřovacích komisí (zdroj: ČT24)

Ve sněmovně leží návrhy na vznik dvou sněmovních vyšetřovacích komisí. Opozice chce prosadit jednu z nich kvůli prosincové střelbě na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, koalice zase chce zkoumat dění na Pražském hradě během prezidentského mandátu Miloše Zemana. Poslanci mají začít jednat o podpoře obou záměrů.

Zájem na komisi ke střelbě z 21. prosince 2023 má hnutí ANO. Podle člena bezpečnostního výboru a poslance Roberta Králíčka ale hnutí nechce určovat, který policista nebo politik jak pochybil nebo jednal správně. „Nám jde o to, abychom našli slabá místa, diskutuje se ochrana měkkých cílů, kde se můžeme poučit,“ řekl.

Koalice ovšem vyšetřovací komisi k prosincovému neštěstí považuje za předčasnou a její vznik nepodporuje. Většina jejích poslanců se zdržela. Pozdější podporu někteří ale nevylučují. „Pokud vyšetřování v budoucnosti neodpoví na otázky, které jsou ve vzduchu, tak se nad tím klub znovu sejde,“ prohlásil člen sněmovního bezpečnostního výboru Petr Letocha (STAN).

Komise k dění na Pražském hradě

Od loňského května je v dolní komoře návrh na zřízení další vyšetřovací komise – a to k dění v kanceláři hlavy státu v období bývalého prezidenta Miloše Zemana. Už dvakrát byl zařazený přímo na program, nakonec na něj ale nedošlo.

„Už teď je možná minutu po dvanácté a je nutné se k tomu vrátit,“ myslí si místopředseda sněmovního bezpečnostního výboru Šimon Heller (KDU-ČSL). „Občané mají právo vědět, co se tam reálně odehrávalo,“ dodal. Podle dalšího člena výboru Michala Zuny (TOP 09) vzbuzuje pochybnosti několik kauz bývalého prezidenta Zemana, jako je třeba ta s nakládáním s utajovanými informacemi.

Proti vzniku této komise je hlavně SPD. „V případě, že mají nějaké pochybnosti, tak mají podat trestní oznámení na neznámého pachatele a policie by to měla došetřit,“ řekl poslanec Radek Koten.

I ANO má ke komisi k dřívějšímu dění na Hradě výhrady. Přesto teď někteří debatu připouští. „Jsem k tomu pořád skeptický, ale politika je umění možného, pojďme o tom diskutovat,“ uvedl Králíček.

Skeptičtí jsou Piráti, podporu ale nevylučují. „Pořádek na Hradě si má udělat nový prezident a policie, která veškeré podněty vyšetřuje. Věříme v postup institucí, a pokud se v rámci vyšetřování zjistí něco, s čím by mohla vyšetřovací komise potenciálně pomoct, rádi se zapojíme,“ řekl jejich předseda Ivan Bartoš.

Schůze bude pokračovat v úterý. To mohou politici opět navrhovat předřazení některých bodů.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.