
Indické útoky na Pákistán z noci na středu si podle pákistánské armády vyžádaly 26 životů civilistů a 46 zraněných, uvedly agentura DPA a pákistánský server Dawn. Indie tvrdí, že v rámci „operace Sindoor“ útočila na „teroristickou infrastrukturu“. Pákistánská armáda pohrozila, že odpoví v místě a čase, který si sama zvolí.
Napětí mezi oběma státy se prudce vystupňovalo po dubnovém zabití 26 lidí, převážně indických turistů, v Indií ovládané části Kašmíru, a několika následných pohraničních přestřelkách.
Dillí tvrdí, že Pákistán po útoku v Kašmíru nepodnikl žádné kroky proti „teroristické infrastruktuře“ na svém území, a hrozily tak další útoky proti indickým občanům. Údery z noci, které se podle indické armády zaměřily na devět míst a trvaly půl hodiny, proto Indie označuje za „preventivní“ a tvrdí, že jejich cílem byly i tábory pro výcvik teroristů vybrané tak, aby nenastala škoda na civilní infrastruktuře.
Indie uvedla, že zabila 12 teroristů a dalších 55 zranila. Naopak Pákistán podle ní při pohraničním ostřelování zabil tři civilisty.
Pákistán informoval, že se mu podařilo sestřelit pět indických stíhaček a jeden dron.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio představitele obou zemí varoval před eskalací konfliktu. Také Čína se obrátila na Dillí a Islámábád a vyzvala je k rozvaze a k tomu, aby mír a stabilitu kladly na první místo. Čínské ministerstvo zahraničí vyjádřilo politování nad indickými údery a vyslovilo obavy ze stávající situace.
Pohled na zničenou Bilalovu mešitu v Pákistánem spravovaném Kašmíru poté, co Indie zahájila údery na Pákistán, 7. května 2025. | Foto: Profimedia.cz
Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf už oznámil, že Pákistán na indické útoky odpovídá. „Pákistán má plné právo, aby na tento indický válečný akt přiměřeně odpovědělo,“ řekl Šaríf.
Pákistánská státní televize mezitím informovala o sestřelení dvou indických stíhaček, podle tamních médií to byly stroje Rafale. Následně Pákistán oznámil sestřelení indického dronu. Později pákistánské ministerstvo obrany uvedlo, že bilance sestřelů činí pět indických letadel. Místní média s odvoláním na pákistánské ministerstvo obrany informovala, že to byly tři stroje Rafale, jeden MiG-29 a Su-30. Reuters citoval místní indického představitele, podle kterých se v indickém území včetně indické části Kašmíru zřítily tři indické stíhačky. Nejméně jeden pilot skončil v nemocnici.
Krvavý úder na mešitu
Indie podle Reuters tvrdí, že udeřila na devíti místech Pákistánu, a to včetně pákistánské části Kašmíru, kterou Dillí považuje za okupovanou. Podle Pákistánu bylo útoků více, a to až 24 na šesti místech. Údery Indie podnikla ve středu brzy ráno místního času (v úterý pozdě večer středoevropského času) s pomoc raket.
Nejvíce mrtvých si podle Pákistánu vyžádal indický úder na mešitu v Bahávalpuru v pákistánské provincii Paňdžáb, kde zahynulo 13 lidí včetně dítěte. Další střela zasáhla například paňdžábské město Muridke nedaleko od Láhauru, hlášeny jsou také údery z pákistánské části Kašmíru.
Ze sporné indicko-pákistánské hranice v Kašmíru hlásí svědci na řadě míst vzájemné ostřelování, a to včetně minometné palby. Indie podle Reuters oznámila, že po pákistánském ostřelování zahynulo nejméně deset lidí.
Na vyostřenou situace v Kašmíru zareagovaly indické i pákistánské aerolinky, které pozastavily lety na severu obou zemí.
Indie podle informací Reuters poskytla podrobnosti o úderech představitelům USA, Británie, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Ruska. Zástupci Indie již o věci hovořili s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Ten uvedl, že Spojené státy situaci bedlivě sledují. Americký prezident Donald Trump označil indické údery za ostudné a řekl, že věří v rychlé uklidnění situace.
Americké ministerstvo zahraničí později oznámilo, že Rubio hovořil s indickými a pákistánskými bezpečnostními poradci, které vyzval k tomu, aby ponechali otevřené všechny komunikační kanály. Rovněž je varoval před eskalací konfliktu.
Mezi oběma jadernými velmocemi panuje značné napětí poté, co po útoku 22. dubna zahynulo nejméně 26 civilistů v Pahalgámu, který se nachází v převážně muslimské části indického Kašmíru. K útoku se přihlásilo málo známé uskupení Kašmírský odpor. Policie v této části následně identifikovala tři podezřelé z útoku, z nichž dva byli Pákistánci.
Foto: Wikipedia – Planemad (CC BY-SA 3.0), Aktuálně.cz