Nové onkologické centrum v Motole, jeden z největších projektů nemocnice, má podle nového ředitele Petra Poloučka devítiměsíční zpoždění. Práce se snaží urychlit, dodržení termínu je klíčové pro získání evropské dotace. Právě i v souvislosti s touto zakázkou policie v únoru obvinila osmnáct lidí včetně bývalého šéfa nemocnice Miloslava Ludvíka.

Polouček od dubna řídí dvě nemocnice. Několik let je šéfem Nemocnice Na Homolce, před necelým měsícem jej ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) pověřil vedením Fakultní nemocnice Motol. V obou se snaží být denně. Na Homolce řeší například rozšiřování kardiocentra, v Motole pak hlavně stavbu onkologického centra.

„Záhy po mém nástupu došlo k personálním změnám na klíčových pozicích. Přivedl jsem si tým z Nemocnice Na Homolce, bylo to i z důvodu, aby nedošlo k nějakému zdržení v oblasti řízení investiční výstavby, nastavování vnitřních procesů a kontrolních systémů,“ přiblížil Polouček.

Projekt onkologického centra za čtyři a půl miliardy by měla z větší části pokrýt evropská dotace – pokud bude dokončený do poloviny příštího roku. Že se termín stihne, ale podle nového ředitele zatím jisté není. Když v dubnu střídal ve funkci obviněného Miloslava Ludvíka, měli podle něj stavaři skluz zhruba 270 dní.

„Děláme maximum pro to, abychom minimalizovali zpoždění, které jsme přebrali. Nechci v tuto chvíli spekulovat, jakou sankci můžeme obdržet v případě, že by to třeba nebylo v tom červnu. Nechci si tuto variantu zatím připouštět, snažíme se to hlavně stihnout,“ řekl ředitel.

Polouček obměnil a rozšířil tým, který na stavbě pracuje. „Doplnili jsme jej o další odborníky,“ poznamenal. Dále zdůraznil především změnu na pozicích provozně-technického náměstka a správce stavby onkologického centra. „Komunikace s dodavatelem je daleko aktivnější a intenzivnější,“ dodal. K navýšení kapacit podle Poloučka došlo i ze strany dodavatele.

Pozastavení nadačního příspěvku půl miliardy

Nemocnici navíc dál hrozí, že přijde o 500 milionů, které chtěla nadace rodiny Kellnerových na centrum věnovat. Kvůli podezření z korupce příspěvek pozastavila. O podmínkách uvolnění peněz chce nové vedení Motola s nadací v nejbližších dnech jednat. „Na schůzku se ještě připravujeme, chceme mimo jiné představit opatření, která přinesou větší transparentnost ve fungování nemocnice,“ dodal Polouček.

„Stále platí, že pokud se situace okolo Motolského onkologického centra vyjasní, je nadace rodiny Kellnerových připravena o přerušené spolupráci dál jednat,“ informoval mluvčí nadace Michal Kříž.

Podle policie bývalý ředitel Miloslav Ludvík a jeho náměstek Pavel Budinský brali od podnikatelů úplatky za zakázky zařízení. Oni vinu odmítají. Mezi stíhanými je třeba i majitel firmy, která v nemocnici zajišťuje praní prádla. Smlouvu s ní ale nový ředitel zatím nevypověděl.

„Pracujeme na analýze toho, jakým způsobem prát v nemocnici nadále, ale přeje jen… To množství prádla, které Motol spotřebuje denně, je obrovské a vy nezajistíte dodavatele, který by mohl z měsíce na měsíc tak obrovskou kapacitu zvládnout,“ vysvětlil Polouček.

Kontrola ministerstva

Od konce dubna v Motole probíhá kontrola ministerstva zdravotnictví. Úředníci zkoumají, jakým způsobem nemocnice hlídá nakládání s penězi.

„Ty kontroly probíhaly i v minulosti. Nicméně vzhledem k tomu, jaké informace se v médiích objevují, je určitě vhodné, aby i za ministerstvo zdravotnictví proběhla veřejnoprávní kontrola,“ řekl Jan Michálek z resortu zdravotnictví. Kontrola bude trvat nejméně několik měsíců.

Podíl.