Chápu, že to působí prapodivně, reaguje ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na dotaz Aktuálně.cz, proč chce změnit paragraf, který by poslal do vězení až na několik let toho, kdo se dopouští činnosti ve prospěch cizí mocnosti. Blažkův postup je o to překvapivější, že vládní koalice paragraf schválila za doprovodu velké kritiky od opozice i odborníků.




2:35

Ministr spravedlnosti Blažek (ODS) odpovídá na dotaz Aktuálně.cz, proč připravil změnu kritizovaného paragrafu, který nedávno prošel parlamentem. | Video: Radek Bartoníček

Nový paragraf o činnosti pro cizí mocnost s trestem od jednoho do patnácti let vyvolal v minulých měsících přestřelky mezi vládními a opozičními politiky. Zatímco opozice opakovala, že vláda chce tímto paragrafem trestat sobě nepohodlné občany a zavádět cenzuru, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ho hájil. Argumentoval tím, že Česko nutně paragraf potřebuje, aby mohlo stíhat ty, kteří pracují například pro Rusko a teď je na ně stát krátký.

Paragraf navzdory kritice prošel sněmovnou i Senátem a začátkem února jej podepsal prezident Petr Pavel. Ministr spravedlnosti Blažek však nyní oznámil, že navrhne novou úpravu do novely trestního zákoníku, který začnou brzy projednávat poslanci. Pokud uspěje, původní návrh přestane platit.

Aktuálně.cz se na Blažka obrátilo s dotazem, proč nyní takto postupuje a jaký mělo smysl svádět bitvu o původní znění paragrafu. Zvláště když je jedním z autorů původního návrhu.

Blažek to vysvětlil tím, že „do určité chvíle nikdo nic neříkal, ale náhle začalo ze všech možných míst i odborných kruhů zaznívat, že paragraf není legislativně nepsaný úplně nejlépe“. Na základě toho začal s úpravou. „Je tam co zlepšovat. Pár slovíček zpřesňujeme, změníme je tak, aby ten návrh byl užší,“ uvedl.

Nedávno schválený paragraf popisuje činnost pro cizí mocnost především tak, že dotyčný vyvíjí činnost s úmyslem ohrozit nebo poškodit ústavní zřízení, svrchovanost, územní celistvost, obranu nebo bezpečnost Česka. Přísnější část paragrafu mluví o tom, že někdo něco takového dělá zpravodajskými prostředky nebo mimo území Česka.

Podle Blažka nepůjde o žádnou dramatickou změnu formulací. „Ale chápu, že (náš postup) působí prapodivně a poněkud komplikovaně, za což se omlouvám. Ale takový je někdy život. Jak říkával můj oblíbený Popper (rakouský filozof Karl Popper – pozn. red.), život je řešení problémů. To se nám stalo. Ale ono to jinak nešlo,“ hájí se ministr.

Blažkův aktuální návrh mění název trestného činu na „neoprávněnou činnost pro cizí moc“. Slovo „neoprávněně“ pak přidává i ke „sledování někoho jiného zpravodajskými prostředky pro cizí moc“. Přísnější trestní sazbu v rozmezí od dvou do osmi let vězení pak ministr nově rozšiřuje i na spáchání činu v organizované skupině. Ještě přísnější sazba – pět až 12 let – má nově dopadat i na pachatele z řad příslušníků ozbrojených sil nebo bezpečnostního sboru cizí moci.

Podle ministra spravedlnosti bylo nezbytné tento paragraf dostat do zákonů co nejdříve. Tím zdůvodnil i to, že šlo o takzvaný přílepek k zákonu Lex Ukrajina XII, který se týkal zcela jiných témat. Nová úprava paragrafu by se měla stát součástí novely trestního zákoníku. „Nemohli jsme vzít původní návrh zpět s rizikem, že tento trestný čin nebude vůbec součástí našeho trestního práva,“ tvrdí.

Podíl.