Aktualizace: 24.05.2024 19:33

Praha – Lídrovi opozičního hnutí SPD Tomiu Okamurovi hrozí ve Sněmovně disciplinární řízení kvůli jeho výrokům na mimořádné sněmovní schůzi ke korespondenční volbě. Okamura na ní u řečnického pultíku označil místopředsedu Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) za novodobého Hitlera. Bartošek dnes na sociální síti X napsal, že kvůli výrokům navrhuje proti Okamurovi disciplinární řízení ve sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru. Předsedkyně výboru Helena Válková (ANO) novinářům řekla, že se výbor bude podnětem zabývat v úterý. Okamura uvedl, že si za svými výroky stojí.

„Původně jsem chtěl urážky od Tomia Okamury řešit soudně, po rozvaze je hodlám řešit na půdě Sněmovny,“ uvedl Bartošek na síti X. „Jde o nastavení hranice, jaké chování budeme, či nebudeme tolerovat ve veřejné diskusi. Nenávistné vyjadřování poškozuje nás všechny,“ dodal.

„Jsem přesvědčen, že se musí jasně říct, že nechceme, aby se poslanci tímto způsobem na půdě Poslanecké sněmovny chovali a vyjadřovali,“ řekl následně Bartošek novinářům. V chování Okamury vidí porušení jednacího řádu včetně doporučení, jak by se poslanci měli u pultíku chovat. Soubor doporučení vydal mandátový výbor letos v únoru, má sloužit právě k posuzování podnětů k zahájení disciplinárního řízení kvůli poslaneckým výrokům nebo jednáním.

„Za nic se omlouvat nebudu,“ řekl Okamura dnes večer České televizi (ČT). „Já si za tím stojím, že dikce a způsob jednání Bartoška z KDU-ČSL mi připadá jeho dikce jako takový novodobý Hitler,“ dodal.

Válková řekla, že výbor se bude podnětem zabývat v úterý odpoledne. „Rozhodneme, jestli disciplinární řízení zahájíme, nebo nezahájíme,“ poznamenala. Pokud by výbor řízení zahájil, bude následně Okamura pozván, aby svůj výrok vysvětlil.

Místopředseda Sněmovny po výboru požaduje zahájení disciplinárního řízení, jehož výstupem by podle něj měla být veřejná omluva lídra SPD a přiměřená finanční náhrada škody utrpěné dehonestujícími výroky. Vyplývá to z dokumentu, který má ČTK k dispozici.

Okamura ve svém více než dvouhodinovém proslovu před hlasováním o návrhu programu schůze ke korespondenční volbě také uvedl, že Bartošek dělal vůči SPD v minulém volebním období pogromy a Okamura kvůli němu musel čelit desítce trestních oznámení.

V tomto volebním období se výbor zabýval několika podněty kvůli chování či výrokům poslanců na plénu, disciplinární řízení ale nezahájil. Předloni v říjnu například výbor nezahájil řízení s Okamurou, který čelil podnětu za výroky vůči předsedkyni dolní komory Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). Loni v březnu výbor odložil podnět vůči ministryni obrany Janě Černochové (ODS) a v květnu dvojici podnětů Bartoška na předsedu opozičního hnutí ANO Andreje Babiše.

V disciplinárním řízení může výbor uložit pokutu do výše měsíčního poslaneckého platu nebo omluvu. Pokud výbor takový verdikt vynese, poslanec se proti němu může odvolat k celé dolní komoře. Poslanci od výboru letos v únoru dostali soubor doporučení, jak by se měli ve Sněmovně chovat. SPD se proti dokumentu postavila.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.