Městský soud v Praze ve čtvrtek zrušil osvobozující verdikt v případu bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Případem se tak bude muset znovu zabývat prvoinstanční soud, který devadesátiletého může původně zprostil obžaloby. České televizi to řekl advokát pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně Muzikáře vinila z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí, kteří se za komunismu snažili o přechod státní hranice. Podle ní se tím dopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby.

„Prvoinstanční soud podle odvolacího soudu neprovedl řádné dokazování, tudíž je verdikt zrušen a věc je vrácena Obvodnímu soudu pro Prahu 1 k novému projednání,“ řekl Müller.

Muzikářovi hrozilo až desetileté vězení. Státní zástupkyně Katarína Kandová ale ve své závěrečné řeči navrhla uložit dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou. Při návrhu trestu poukázala na velmi dlouhou dobu, která od jeho působení na druhé nejvyšší pozici v pohraniční stráži uběhla.

Prvoinstanční Obvodní soud pro Prahu 1 loni ale dospěl k závěru, že muž nepřekročil žádnou svoji pravomoc. „Musel ze své pozice respektovat režim a pokyny tohoto režimu,“ prohlásila předsedkyně senátu Šárka Šantorová. Podle soudu tak Muzikářovo jednání nebylo trestné. Soud konstatoval, že se nepodařilo prokázat přímou souvislost mezi jednáním Muzikáře a zraněnými či zabitými lidi.

Obhájce Jaroslav Ortman uvedl, že Muzikář musel poslouchat rozkazy, jinak mu hrozilo vězení. „Ta obžaloba byla děravá,“ uvedl již dříve.

Obžaloba: Zraněno bylo minimálně jedenáct lidí

Muzikář nastoupil k Pohraniční stráži v roce 1955. V osmdesátých letech zastával funkci náčelníka štábu a prvního zástupce náčelníka Hlavní správy pohraniční stráže. Za zásluhy o ochranu státních hranic ČSSR získal odznak a vyznamenání.

Podle obžaloby od října 1982 do října 1989 odpovídal za organizaci a velení při ochraně státních hranic. Byl přímým nadřízeným všech členů pohraniční stráže a vyžadoval, aby podávali nejvyšší výkony. Věděl, že používají proti lidem, kteří je nijak neohrožují, zbraně i služební psy. Pohraničníci tak podle státní zástupkyně pod jeho vedením zranili minimálně jedenáct lidí, tři z nich na následky zranění zemřeli.

Stíháni byli i další prominenti režimu

Muzikářův případ souvisí se stíháním prominentů komunistického režimu – někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, bývalého komunistického československého premiéra Lubomíra Štrougala, extajemníka ústředního výboru KSČ Jana Fojtíka a exministrů vnitra Františka Kincla a Vratislava Vajnara. Stíhání Jakeše, Štrougala i Vajnara ukončila jejich smrt, Fojtíka a Kincla pak podle justice nebylo možné stíhat kvůli duševní poruše související s jejich pokročilým věkem. Vajnarův případ byl jediný ze zmíněných, který se dostal k soudu, muž ale následně zemřel.

Trestní oznámení podala před více než pěti lety Platforma evropské paměti a svědomí. Mužům vyčítá, že neučinili žádná konkrétní opatření k přijetí právního předpisu, který by pohraničníkům nedovoloval střílet po emigrantech.

Podíl.
Exit mobile version