Novinář a badatel Jaroslav Mareš už mnoho let hledá zapomenuté a utajené příběhy, které měly zůstat už navždy uzavřené v archivech. Některé z nich se do střežených archivů dostaly kvůli tomu, že by jejich zveřejněním měl někdo pořádnou ostudu. Osmá epizoda podcastu Odtajněno má název Hitler z Brna.
1:41

Odtajněno – Hitler z Brna (teaser). | Video: Jaroslav Mareš

Podcast Odtajněno: Největší průšvihy našich dějin poslouchejte na všech svých oblíbených aplikacích, na Spotify a Apple podcastech.

Když se řekne první republika, jako první se člověku zpravidla vybaví období svobody, samostatnosti a prosperity. Jenže co když jsme se mohli stát fašistickou diktaturou ještě dříve, než se v Německu chopil moci Adolf Hitler? Jak probíhal pokus československých fašistů o převzetí moci a proč o něm víme tak málo?

Převrat, který nevyšel, je jednou z nejbizarnějších součástí naší historie. Na počátku příběhu je Ladislav Kobsinek, člen Gajdovy Národní obce fašistické, psychicky nevyrovnaný propuštěný nadporučík Československé armády. Ten si vymyslel plán volně inspirovaný Benitem Mussolinim a jeho pochodem na Řím. Kobsinek měl v úmyslu přepadnout dva vojenské areály v Brně a vytáhnout na Prahu.

V lednu 1933 zaútočily na kasárna v Židenicích úderné jednotky pučistů. Jako námět pro grotesku by akce byla dobrá, kdyby nešlo o život…

Podcast v plné délce si můžete přehrát i zde:

Podcast Aktuálně.cz Odtajněno přibližuje okolnosti bizarních skandálů, afér a průšvihů, které se odehrály zejména v minulém století, ale zabrousí i do starší historie. Série novináře a badatele Jaroslava Mareše poutavě popisuje skandály tuzemských osobností, neznámá pozadí událostí či neuvěřitelné přešlapy tajných služeb. Autor rovněž provozuje web Badatelé.net.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.