Zaměstnanci ostravské společnosti Tameh Czech dostávají od počátku měsíce výpovědi a odbory nevylučují vyhlášení stávky. Spor o uzavření kolektivní smlouvy bude řešit zprostředkovatel, o jeho určení žádají odbory ministerstvo práce a sociálních věcí. Odboráři vyzývají majitele podniku k jednání. „My jsme nabídli tři termíny na příští týden. Nemáme zatím ještě odpověď, takže uvidíme, protože ten návrh kolektivní smlouvy je pro nás opravdu nepřijatelný,“ uvedla odborová předačka v Tamehu Alena Sobolová.

O tom, kolik lidí přesně dostalo výpověď, nemá Sobolová informaci. Reálná je podle ní možnost stávky. „To, co je předloženo do kolektivního vyjednávání (…), tak ten návrh znamená další pokles průměrných výdělků a snížení dosavadních práv zaměstnanců,“ sdělila. Zaměstnanci podle ní navíc nemají žádnou představu o budoucnosti.

Odboráři napsali, že jejich návrh kolektivní smlouvy jako celek zaměstnavatel v listopadu odmítl a až po několika urgencích předložil protinávrh, který je podle nich víceméně opisem dosavadního, proti předchozí smlouvě omezeného mzdového předpisu s pár benefity.

Studio ČT24: Odborová předačka v Tamehu Alena Sobolová o možné stávce (zdroj: ČT24)

Od 4. prosince jsou odbory ve stávkové pohotovosti. „Odborové organizace nevylučují po rozhodnutí zaměstnanců vyhlášení stávky za účelem obrany jejich pracovních, hospodářských a sociálních zájmů,“ oznámili odboráři.

Zákon umožňuje vyhlášení stávky ze dvou důvodů. „Buď je to kvůli kolektivnímu vyjednávání a tam musí proběhnout proces. To znamená, řízení před zprostředkovatelem je neúspěšné a pak lze vyhlásit stávku. Nebo ji lze vyhlásit pro obecné zájmy zaměstnanců, což může být ze dne na den,“ vysvětlila Sobolová.

Problém s hygienickými předpisy

Tameh dříve dodával elektřinu, různé plyny a páry huti Liberty Ostrava. Jeho provoz se nachází přímo v areálu huti, jde o její bývalý závod Energetika. Předloni v prosinci na sebe Tameh podal insolvenční návrh, protože mu Liberty jako jediný zákazník neplatila za služby. Přestal Liberty dodávat energie, provozy huti se tehdy zastavily a většina zaměstnanců Tamehu byla od té doby doma. V následném konkurzu Tameh získala společnost Vítkovice Energy ze skupiny UCED miliardáře Pavla Hubáčka. V konkurzu skončila i Liberty Ostrava.

U zaměstnanců, kteří se na pracovišti nacházejí, je podle Sobolové problém s hygienickými předpisy. „Mají tam zimu, protože se netopí. Nadřízený zaměstnanec sdělil, že zaměstnanec se může přijít ohřát k němu do kanceláře. Takže má asi představu, že zaměstnanec přijde, nabere si teplo do kapes a vrátí se na své pracoviště, což je pro nás nepřijatelné,“ sdělila.

Odboráři napsali, že před prodejem podniku UCED opakovaně ujistil insolvenčního správce, že má o všechny zaměstnance zájem. Prodej se uskutečnil 1. listopadu a na konci měsíce nový majitel oznámil záměr propustit 72 procent zaměstnanců, což zdůvodnil úpadkem Liberty. „Tato situace však byla známa všem zainteresovaným i veřejně několik měsíců před koupí Tamehu. Zjevně se jedná o klamavý důvod,“ míní odboráři.

Od 2. ledna podle nich zaměstnanci dostávají poštou výpovědi. „Po tolika letech zaměstnání ve společnosti nemají ochotu řešit výpovědi jako slušný zaměstnavatel osobním jednáním a sdělením. Zaměstnanci ani nemají adekvátní informace pro vyřizování všech formalit. Ohrožení jsou ale také zbývající zaměstnanci,“ uvedly odbory.

„My jsme 13. ledna předali písemně zhruba dvacet otázek na to, co potřebujeme vědět. Jsou to základní věci. Zaměstnanci, kteří obdrželi výpověď, v podstatě nevěděli, ke komu mají jít a kdy a kam se mají dostavit. Takže kdybychom neměli ty informace my, jako odbory, tak ti zaměstnanci nevědí už vůbec nic,“ tvrdí Sobolová.

UCED se snaží nalézt kompromis, říká tiskový mluvčí skupiny

Tiskový mluvčí skupiny UCED Daniel Mareš připomněl, že Liberty odstavila vysokou pec a její provoz z velké části stojí. „Není možné za stávající situace udržet současný počet zaměstnanců. Většina zaměstnanců závodu Tameh Czech je déle než rok doma a pobírá přitom osmdesát procent mzdy. Vstup společnosti UCED do Tamehu pomůže zachránit alespoň část pracovních míst. To je v tuto chvíli maximum možného,“ prohlásil mluvčí.

Mluvčí UCED také zmínil, že dál jednají o možnostech pracovního uplatnění co největšího počtu zaměstnanců. „Současně se s odbory snažíme nalézt kompromis ohledně nového návrhu kolektivní smlouvy. Zároveň jsme 130 zaměstnancům v lednu nabídli možnost vyměnit výpověď za dohodu, kterou využila větší polovina z nich,“ tvrdí Mareš.

Podíl.