V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
Kennedy, dlouholetý skeptik vůči očkování, v bezprostřední reakci na první únorové úmrtí na spalničky uvedl, že ohniska nákazy spalničkami nejsou neobvyklá, což se setkalo s kritikou ze strany lékařů. Nyní se ve svém komentáři připojil spíše k „lékařskému mainstreamu“, kdy kromě vyjádření účasti s úmrtím dítěte doporučil právě MMR vakcínu.
„Nejúčinnějším způsobem prevence šíření spalniček je vakcína MMR,“ uvedl o víkendu americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší na síti X (dříve Twitter). Napsal to poté, co se zúčastnil pohřbu dítěte, které zemřelo po nákaze spalničkami ve čtvrtek.
Mnoho odpůrců vakcinace tvrdí, že očkování by mělo být osobní volbou. Jiní říkají, že rostoucí skepse k očkování má za následek vznik ohnisek neočkované nebo nedostatečné proočkované populace, což je živnou půdou pro další šíření nákazy.
Ještě před několika týdny přitom Kennedyho úřad rozhodl o nové studii, které by měla prověřit, jestli vakcína, kterou nyní ministr doporučil, nezpůsobuje u dětí vznik poruch autistického spektra. Podle amerických médií by měl tento výzkum vést David Geier, který bývá označovaný za antivaxera a který nelegálně provozoval lékařskou praxi, aniž by pro to měl vzdělání. Kritici označují celý výzkum za zcela zbytečný, protože možná souvislost mezi očkováním a autismem byla už mnohokrát prozkoumána a žádná souvislost se nenašla.
Kennedy ale ještě týž den vedle doporučení očkování v dalším příspěvku na síti X chválil léčbu, která je podle odborného webu STAT neprokázaná; připojil se tak ke svým předchozím doporučením, aby lidé užívali proti spalničkám vitamin A, olej z rybích jater a další podpůrně prostředky se spornou účinností.
Spalničky v USA
V rámci rychle se šířící nákazy spalničkami se jen v Texasu od ledna nakazilo téměř pět set lidí. Podezření na úmrtí na spalničky bylo také hlášeno v případě jedné dospělé osoby v Novém Mexiku. NBC News v této souvislosti píše, že se jedná o první úmrtí na spalničky ve Spojených státech za poslední dekádu.
V USA je nyní více než dvojnásobný počet případů spalniček než za celý rok 2024, přičemž Texas v pátek ohlásil další velký skok v počtu případů a hospitalizací. Mezi další státy s aktivním ohniskem – definovaným jako tři a více případů – patří Nové Mexiko, Kansas, Ohio a Oklahoma. Virus se šíří v nedostatečně proočkovaných komunitách.
K pátku texaské úřady evidovaly 481 potvrzených případů nákazy spalničkami, což v porovnání s předešlým týdnem představuje 14procentní nárůst. V uplynulých dvou týdnech se nákaza potvrdila u šesti dětí v jeslích ve městě Lubbock. Dvě z těchto dětí jsou mezi 56 nakaženými lidmi, kteří byli v oblasti hospitalizováni od konce ledna, kdy se nemoc začala šířit, píše NBC News s odvoláním na představitele zdravotnictví.
Ve 21 z 50 amerických států a hlavním městě Washingtonu bylo podle propočtů NBC News od konce ledna hlášeno 628 případů nákazy spalničkami. Předpokládá se ale, že jde o značně podhodnocený údaj, uvedla vrchní zástupkyně pro veřejné zdravotnictví v Lubbocku Katherine Wellsová s tím, že mnoho neotestovaných nakažených zřejmě není v systému.
Wellsová a další zdravotničtí činitelé nyní vyzývají rodiče, aby nechali své děti naočkovat proti spalničkám. Dvě dávky takzvané MMR vakcíny, která chrání také proti zarděnkám a příušnicím, jsou podle CDC bezpečné a mají v prevenci nákazy 97procentní účinnost.
Extrémně nakažlivá nemoc
Mezi příznaky spalniček patří vzestup teploty, rýma, kašel a zánět spojivek, poté se objevuje vyrážka. Mohou se objevit respirační nebo neurologické komplikace, například zánět plic, středního ucha nebo mozku. Může dojít i k úmrtí, jehož riziko je vyšší u malých dětí, které ještě nejsou očkované.
Nemoc nemá žádnou účinnou léčbu, lékaři pouze mírní příznaky. Na onemocnění umírá zhruba jeden člověk na tisíc nakažených; v Česku k takovému úmrtí došlo naposledy v roce 1980.
Očkování proti spalničkám patří v Česku mezi povinná. Při proočkování většiny ročníku je chráněna celá populace, protože se nemoc nešíří. Například u spalniček je potřeba 95 procent. Český Státní zdravotní ústav v loňském roce do konce listopadu registroval 34 případů spalniček, což bylo nejvíce za posledních pět let.