Komerční prezentace Aktual.: 9.01.2025 10:31
Praha/Třinec (Frýdecko-Místecko) – Výrobu oceli v Česku letos ovlivní očekávané mírné oživení poptávky po ocelových výrobcích, nejistotu v odvětví naopak vytváří ceny energií, dovoz ze zemí, které tolik nezpřísňují některá ekologická pravidla jako EU, a silné geopolitické napětí. ČTK to řekla předsedkyně představenstva Ocelářské unie Marcela Kubalová. Hodně bude záležet na situaci huti Liberty Ostrava, která loni zkrachovala a provoz se tam rozjel v omezené míře až na podzim. Výroba oceli v ČR byla v důsledku toho podle posledních dat dosud nejnižší. I podle generálního ředitele Třineckých železáren (TŽ) Romana Heideho bude pro oceláře zásadní podpora státu, ceny energií a geopolitický vývoj.
Kubalová odhadla, že produkce ocelových výrobků v ČR loni poklesla zhruba o 30 procent. Jediným výrobcem oceli v ČR zůstávají Třinecké železárny se stabilní pozicí na trhu, které plánovaly výrobu v objemu bezmála 2,5 milionu tun. „Pro rok 2025 pak v ČR odhadujeme mírné zvýšení spotřeby. Evropská asociace ocelářů Eurofer očekává v roce 2025 mírnější růst o 1,6 procenta,“ uvedla Kubalová.
Významným českým milníkem pro odvětví by podle ní mohlo být plánované zahájení výstavby elektrické obloukové pece v Třineckých železárnách, která si vyžádá investici přes 25 miliard – a kde Třinecké železárny spoléhají na podporu státu.
„Opravdu bych nechtěla být v kůži vedení této společnosti a jít do tak obrovské investice, když nemám jistotu, že pak tu ocel, byť ‚zelenou‘, nakonec na trhu prodám. Jenomže jsou do toho nuceni evropskou legislativou, respektive cenami emisních povolenek a i přístupem bank,“ dodala Kubalová.
Oceláři by podle ní od EU přivítali vyřešení neúnosných cen energií. Na vině jsou podle nich zejména důsledky Green Dealu (evropské zelené dohody). Důležitá ale budou i opatření, jimiž hrozí nastupující americký prezident Donald Trump. Zvýší-li Trump podle Kubalové cla na čínskou ocel, bude ji asijský stát chtít více vyvážet do Evropy. Cla na evropskou ocel pak sníží konkurenceschopnost evropských oceláren. ČR sice moc ocelových výrobků do USA nevyváží, ale odběratelé české oceli a její zpracovatelé ano. Opatření se tak v konečném důsledku projeví i u českých ocelářů, dodala.
„Třinecké železárny letos stejně jako loni budou čelit třem zásadním problémům: vysoké ceny energií v rámci Evropy – vliv na konkurenceschopnost – nízká poptávka v návaznosti na levné dovozy z Asie, výzvy stanovené Green Dealem a s ním spojenými vyžádanými investicemi,“ uvedl generální ředitel TŽ.
Potvrdil, že nutnost přechodu na nízkoemisní výrobu oceli znamená pro podnik uskutečnění několika projektů s náklady přes 25 miliard, z nichž největší je výstavba elektrické obloukové pece, a znamená zásadní změnu výroby technologie oceli.
„Bez dotační podpory ji není možné realizovat, což si evropské státy dobře uvědomují. S nadějí vyhlížíme oživení ekonomiky, které by mohlo rozhýbat trh s ocelovými produkty napříč obory – automobilový průmysl, stavebnictví, infrastruktura, energetika, situace v loňském roce byla velmi náročná,“ uvedl Heide.
Pro zlepšení konkurenceschopnosti na světových trzích podle něj TŽ potřebují změnu v cenách energií. „Pokud stát nepřehodnotí tvorbu koncepce cen energií pro průmysl, nebudeme v rámci Evropy úspěšní. Zásadní proto pro nás v letošním roce budou investice do dekarbonizace a podpora státu, ceny energií a geopolitický vývoj,“ uzavřel Heide.
Největším výrobcem oceli v České republice bývala někdejší Nová huť, nyní Liberty Ostrava. Ročně vyprodukovala okolo tří milionů tun. Podnik se ale dostal do dluhů a zkrachoval. Prvovýrobu, tedy výrobu oceli, podnik ukončil, když na podzim 2023 odstavil poslední fungující vysokou pec a loni v srpnu koksovnu. Nyní tam funguje jen druhovýroba, při níž se ze surového materiálu dělají další výrobky. Firma skončila v konkurzu a insolvenční správce Šimon Peták nyní připravuje prodej celého podniku. V současné době v Liberty Ostrava vyrábějí tři závody, jejichž provoz financují jiné firmy.