
Pro zubařku, jež usmrtila svého partnera, samozvaného léčitele a vůdce kutnohorské sekty, obžaloba žádá trest čtrnácti let vězení a pětiletý zákaz jakéhokoliv povolání ve zdravotnictví. Státní zástupkyně v závěrečné řeči trvala na tom, že žena spáchala předem promyšlenou vraždu a trestně za ni odpovídá. Odmítla tvrzení obhajoby, že muž trpěl bludy, které na partnerku přenesl, takže nebyla příčetná. Zubařka už dříve vypověděla, že ji partner fyzicky i psychicky týral, přál si zemřít a k činu ji přiměl.
Za vraždu zubařce hrozí dvanáct až dvacet let vězení. Soud bude rozhodovat 16. května. „Je mi to strašně líto. Nezbývá mi než s tím žít, bez ohledu na to, jaký bude rozsudek,“ řekla v pátek obžalovaná pražskému městskému soudu.
Státní zástupkyně Jana Murínová se přiklonila k ústavnímu znaleckému posudku, podle nějž měla žena v době činu zachované rozpoznávací schopnosti a její ovládací schopnosti byly snížené jen mírně, a to vlivem autority usmrceného muže.
„Chci zdůraznit, že tady nesoudíme poškozeného za to, jak se choval,“ řekla státní zástupkyně u pražského městského soudu. Zmínila, že nerozporuje, že vůdce sekty se pohyboval na hraně i za hranou zákona. „Nepochybně to byl obrovský manipulátor, dokázal využívat slabostí jiných. Nepochybně měl velký požitek z toho, že ovládal lidi seskupené kolem něj. Řídil jejich životy, chování a v neposlední řadě z nich významně profitoval – získal od nich finanční prostředky v řádu milionů korun, sloužili mu: uklízeli, nakupovali, starali se o jeho blaho.“
Podle Murínové nicméně bylo možné se z vlivu vůdce vymanit. Poukázala na výpovědi bývalých členů sekty, kteří to dokázali. „Je jednoznačně prokázáno, že šlo a dalo se od poškozeného odejít, ale musela k tomu být vůle,“ podotkla. Na ženy, které se o něj staraly dřív, muž podle ní žádné bludy nepřenesl jednoduše proto, že žádnými netrpěl. „Choval se racionálně a cíleně tak, aby dosáhl svého. Jeho jednání bylo manipulativní, ne chorobné,“ uvedla.
Zemřel na akutní otravu
Zubařka a druhá obžalovaná, důchodkyně Irena Stejskalová, přiznávají, že vůdce sekty usmrtily v říjnu 2022 v pražském bytě druhé jmenované. Stejskalová, která je doktorkou pedagogiky a někdejší vysokoškolskou učitelkou tělocviku, podle obžaloby předtím zubařku utvrzovala v tom, že musí muži vyhovět v jeho přání zemřít.
Muž pak dobrovolně spolkl lék, který měl zklidňující a hypnotické účinky. Zubařka ho poté řízla skalpelem do třísla a na zápěstí a vpíchla mu celkové anestetikum. Právě na akutní otravu touto látkou muž zemřel.
Ženy po činu čekaly, až mužovo tělo samo zmizí, protože jim to před svým skonem sliboval. Když se tak nestalo, společně odešly na policii.
„Trestní zákoník neakceptuje eutanazii“
„Pořád je to situace, kdy úmyslně usmrtily jiného člověka. Trestní zákoník neakceptuje eutanazii,“ poznamenala státní zástupkyně. Trestné činy účasti na sebevraždě ani zabití v omluvitelném hnutí mysli podle ní v této kauze nepřipadají v úvahu. První proto, že muž se nepřipravil o život sám a ženy jednaly aktivně. Druhý proto, že na skutek se připravovaly dlouho předem. „Nikdo nemá právo vzít jinému život,“ uzavřela Murínová. Podle ní obžalovaná splnila mužův pokyn, protože do něj byla zamilovaná.
„K vraždě chybí subjektivní stránka. Obžalovaná nechtěla poškozeného zabít, chtěla ho přivést do jiného světa,“ reagoval v závěrečné řeči obhájce Martin Bugaj. „V době skutku měla vymizelé ovládací schopnosti. Nedisponovala svobodnou vůlí, nedokázala vzdorovat,“ pokračoval.
„Nebyla příčetná a každý, kdo je při smyslech, to musí pochopit,“ zdůraznil Bugaj. Doplnil, že pokud by soud přece jen chtěl klientku trestat, postačil by tříletý podmíněný trest se čtyřletou zkušební dobou. Trest navržený státní zástupkyní označil za „projev přepjaté trestní represe“.
Počínání Stejskalové v pátek soud vyčlenil k samostatnému projednání, a to kvůli jejímu zdravotnímu stavu. Žena nedávno podstoupila operaci a další ji čeká, z pátečního hlavního líčení se omluvila.
Zubařka podle Murínové čelí v souvislosti s činností sekty ještě dalšímu návrhu na podání obžaloby, a to kvůli úmrtí jednoho z členů skupiny po lesních rituálech. Ty se podle kriminalistů odehrávaly u hradu Český Šternberk zhruba čtvrt roku před skonem vůdce sekty. Čtyři ženy a dva muže viní policie z vydírání a neposkytnutí pomoci. Zabývá se také sebevraždou dalšího muže – konkrétně tím, zda si nevzal život kvůli obavě z rituálu.