Generální tajemník OSN António vyzval země, které pozastavily financování úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), aby zaručily pokračování jeho činnosti. Je podle něj životně důležitá pro dva miliony civilistů v Pásmu Gazy. Ujistil, že zaměstnanci UNRWA podezřelí ze zapojení do teroristického útoku ze 7. října 2023, jsou hnáni k odpovědnosti.

Guterres zdůraznil, že OSN kvůli „mimořádně závažným obviněním“ přijímá rychlá opatření. Z dvanácti obviněných bylo devět lidí okamžitě identifikováno a dostali výpověď, jeden je po smrt a totožnost zbylých dvou se zjišťuje.

„Každý zaměstnanec OSN, který se podílel na teroristických činech, bude pohnán ke zodpovědnosti, a to i prostřednictvím trestního stíhání,“ podotkl Guterres, podle nějž „odporné činy“, z nichž jsou dotyční podezřelí, musejí mít následky. Neměly by podle něj ale být trestány desítky tisíc mužů a žen, které pro UNRWA často ve velmi nebezpečných podmínkách pracují.

„Je třeba uspokojit naléhavé potřeby zoufalých obyvatel, kterým slouží,“ apeloval generální tajemník OSN na mezinárodní společenství. Na pomoci od úřadu OSN pro palestinské uprchlíky jsou podle něj pro své přežití závislé dva miliony civilistů v Gaze. Finance, které nyní úřad má, by mu však už v únoru neumožnily plnit všechny jeho funkce, pokud nebude dostávat další.

Klíčoví dárci a kritika

Aktivity UNRWA jsou financovány příspěvky států, roční rozpočet úřadu přesahuje miliardu dolarů. Většinu finančních prostředků vždy poskytovaly USA a evropské země. V roce 2022 pocházelo přes 44 procent z celkového objemu příspěvků od členských států EU, které přispěly částkou 520,3 milionu dolarů, a individuálně i prostřednictvím Evropské komise. Největšími individuálními dárci pak byly podle dat UNRWA Spojené státy, Německo a Švédsko. Pozastavení financování tak může být pro UNRWA fatální.

Úřad měl potíže s financováním už v nedávné minulosti, když vláda bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018 financování zablokovala kvůli tomu, že agentura podle ní jen prodlužuje problém kolem palestinských uprchlíků a je třeba její práci reformovat. Výpadek nahradily bohaté arabské země Perského zálivu, ale jen dočasně, podpora klesla ze stovek milionů na asi pětadvacet milionů dolarů. Vláda nynějšího prezidenta Joea Bidena později pomoc obnovila.

Fungování UNRWA dlouhodobě kritizuje Izrael, podle nějž šíří protiizraelské nálady. V dubnu 2021 Evropský parlament odsoudil nenávist, k jaké jsou palestinští žáci vedeni ve školách financovaných touto agenturou. Ta kritiku odmítá jako nepodloženou.

UNRWA vznikla po konci první arabsko-izraelské války, kdy domovy opustilo nebo z nich bylo vyhnáno kolem 750 tisíc Palestinců. Status uprchlíka se v případě Palestinců týká i potomků lidí, kteří před lety opustili domovy a o něž se agentura nadále stará, nyní jde podle jejich statistik o 5,7 milionu lidí. Mandát UNRWA je obnovován vždy na tři roky, ten nynější by měl vypršet na konci června 2026.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.