Velká přehrada etiopského znovuzrození (GERD) je hotová, oznámil premiér země Abiy Ahmed. Vodní dílo, které je největší v celé Africe, budí kontroverze už od začátku výstavby. Egypt a Súdán totiž mají dlouhodobé obavy, že přehrada bude narušovat tok životně důležitého Modrého Nilu.

Etiopie projekt největší přehrady na kontinentu oznámila v době takzvaného Arabského jara a politické krize v Egyptě v roce 2011. Právě tato země, která s Etiopií ani nesousedí, je od začátku největším kritikem projektu. Modrý Nil, na kterém je přehrada za téměř pět miliard dolarů (přibližně 117,5 miliardy korun) postavená, je totiž jedním ze dvou přítoků Nilu, ze kterého Egypt bere 97 procent veškeré vody v zemi.

V zákulisí se v minulých letech hovořilo i o tom, že by Káhira mohla na přehradu ležící na hranici se Súdánem provést dokonce letecký útok. Etiopie v reakci na to nakoupila systémy protivzdušné obrany Pancir z Ruska a Spyder z Izraele, které následně rozmístila v okolí vodního díla.

Apokalyptické scénáře se nenaplnily

Egyptský expert na vodní zdroje Meghawry Diab v roce 2013 sdělil, že technická zpráva tripartitního výboru vycházela ze zjištění, že výstavba přehrady je v každém ohledu katastrofální. Totéž oznámilo i ministerstvo vodních zdrojů a zavlažování. Podle něj měl být Egypt vystaven obrovskému nedostatku vody, který povede k suchu.

Apokalyptické scénáře expertů se však nenaplnily. Během čtyř fází napouštění přehrady mezi roky 2020 a 2024 nedošlo k výraznějšímu narušení proudu Nilu. Ve čtvrtek pak etiopský předseda vlády Ahmed oznámil, že je přehrada kompletně hotová a že brzy dojde ke slavnostní inauguraci stavby.

„Velká přehrada etiopského znovuzrození není hrozbou, ale sdílenou příležitostí. Je symbolem regionální spolupráce a vzájemného prospěchu. Energie a rozvoj, které vygeneruje, pozvednou nejen Etiopii, ale celý region. Egyptská Asuánská přehrada kvůli GERD nikdy neztratila ani litr vody,“ napsal mimo jiné předseda vlády na síti X.

Egypt, Súdán a Etiopie se i přitom za pomoci dalších zemí několikrát pokusily vyjednat dohodu, vždy ale neúspěšně. Pro obě země na dolním toku řeky přehrada zůstává hrozbou. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a súdánský vůdce Abdel Fattah al-Burhan se minulý týden opět sešli a zopakovali, že odmítají jakákoliv jednostranná opatření na Modrém Nilu.

Velká přehrada etiopského znovuzrození bude v plném provozu generovat až pět tisíc megawattů elektrické energie, dvojnásobek toho, co všechny ostatní etiopské zdroje. Kromě prodeje energie plánuje vláda vydělávat i na prodeji ryb a turistice, přehrada má totiž mnoho ostrovů.

Podíl.