Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.

Ještě v lednu plánoval předseda vlády Petr Fiala (ODS) pro rok 2026 výdaje na obranu vůči HDP podobné jako loni, tedy kolem dvou procent HDP. Po nástupu prezidenta USA Donalda Trumpa do úřadu ale začaly být premiérovy představy o výdajích na obranu odvážnější.

„Obranný rozpočet by měl být ve výši 2,2 procenta HDP,“ prohlásil před přibližně třemi týdny. „Když chceme vydávat 2,2, tak je lepší si plánovat 2,3 procenta (HDP),“ hlásil premiér v tomto týdnu. Prosadit do rozpočtu na příští rok výdaje na obranu právě v této výši je novým plánem ODS.

Z letošních předpokládaných zhruba 161 miliard by tak výdaje poskočily na víc než 203 miliard korun. Další vládní strany jsou přitom k záměru premiéra vstřícné. „Bezpečnost a obrana jsou samozřejmě v dnešní době prioritou. Je to kvůli tomu, co se děje ve světě a také kousek od nás,“ má jasno místopředseda sněmovního výboru pro obranu Josef Flek (ODS).

Obrana a bezpečí jako priorita

„V příštím roce by navýšení mohlo jít až na 2,3 procenta (HDP), to my velmi podporujeme, protože obrana a bezpečí země jsou naprostá priorita,“ přidává se vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09). „Budeme, co se týká modernizace armády, směřovat k vyšší částce, což v rámci stávající bezpečnostní situace je jednoznačně dobře,“ míní místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). 

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce rekordně vysoký rozpočet investovat třeba do nadzvukových letounů, nových tanků nebo bojových vozidel pěchoty. Zároveň hodlá už od letošního července zvýšit platy vojáků. „Můžeme mít sebemodernější, sebekrásnější techniku, ale když ji nebude mít kdo obsluhovat, tak je to problém,“ upozorňuje.

Opozice je v této otázce nicméně zdrženlivější. „Armáda je pro nás klíčová a důležitá, ale chceme se bavit o tom, jak se ty peníze smysluplně utratí,“ sdělila předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová. 

Zvyšování výdajů na obranu probírali ve středu za přítomnosti prezidenta Petra Pavla na uzavřeném jednání sněmovny poslanci. V závěrečném usnesení schválili, že by obranné výdaje měly postupně do roku 2030 vzrůst až na tři procenta hrubého domácího produktu.

Opoziční hnutí ale neveřejné jednání sněmovny opustila a pro plán dávat na obranu za pět let kolem tří set miliard korun tak ve sněmovně nehlasovala. Hnutí SPD by přijaté usnesení nepodpořilo vůbec. „Běhat po světě a utrácet jenom proto, abychom stihli utratit, je podle nás špatně,“ vzkázal místopředseda SPD Radim Fiala.

Vláda bude schvalovat rozpočet ministerstva obrany v září – společně s celým státním rozpočtem na rok 2026.

Podíl.