Komerční prezentace Aktual.: 7.11.2024 11:13
Praha – Obohacený uran pro výrobu paliva pro české jaderné elektrárny bude dál dodávat společnost Urenco. Skupina ČEZ se s britskou firmou dohodla na spolupráci minimálně do poloviny 30. let. Informovala o tom společnost ČEZ. Dalším dodavatelem obohaceného uranu pro tuzemské elektrárny je francouzská společnost Orano.
Obohacený uran je klíčovým prvkem paliva pro jaderné elektrárny. ČEZ si prodloužením spolupráce se společností Urenco chce zajistit jistotu více zdrojů. Podle firmy to zvýši bezpečnost provozu jaderných elektráren pro případ, kdyby některý z dodavatelů měl například výpadek nebo vznikly jiné problémy.
V minulosti měl totiž například obohacování uranu pro české jaderné elektrárny na starost ruský TVEL, se kterým však z bezpečnostních důvodu po ruské invazi na Ukrajině spolupráce skončila. Více dodavatelů tak má ČEZ také pro finální palivové soubory, které zajišťují americký Westinghouse a francouzský Framatome.
„S Urenco spolupracujeme už 20 let a nově uzavřená smlouva nastavuje další dlouhodobou spolupráci. Naším úkolem je zajištění bezpečného provozu našich jaderných elektráren. A prostřednictvím diverzifikace dodavatelů a smluv se stabilními společnostmi současně posilujeme energetickou bezpečnost České republiky,“ řekl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.
Podle ředitelky prodeje společnosti Urenco Sarah Riedelové je britská společnost připravena s ČEZ spolupracovat na budoucích projektech u velkých i menších jaderných reaktorů.
Česko má jaderné elektrárny v Temelíně a v Dukovanech, celkově se na spotřebě elektřiny v ČR podílí zhruba 40 procenty. V Temelíně jsou dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW). V Dukovanech fungují čtyři jaderné reaktory, z nichž má každý výkon 510 MW.
ČEZ nyní jedná o smlouvě na výstavy dalších dvou nových bloků v Dukovanech s korejskou společností KHNP. Korejci nabízí technologii o výkonu jednoho bloku 1050 MW. První z nich by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun. V příštích třech až pěti letech by ČEZ měl podle rozhodnutí vlády s Korejci jednat také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů a výběru KHNP rozhodla vláda v červenci. Proti rozhodnutí se odvolali k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dva neúspěšní účastníci tendru – francouzská EDF a americký Westinghouse. Antimonopolní úřad zatím nepravomocně jejich námitky odmítl, firmy však proti tomu ještě mohou podat rozklad. Do pravomocného rozhodnutí úřadu tak zatím platí předběžný zákaz na uzavření smlouvy k výstavbě nových reaktorů.