Dostavba obchvatů, modernizace nemocnic, on-line pohotovosti, výstavby škol a větší využití dotačních titulů. To jsou jen některé z plánů, které si na příští rok vytyčili oslovení krajští hejtmani. Jak hodnotí rok 2024 a co plánují na ten následující? To řekli v rozhovorech pro Českou televizi.
Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO) na úvod zmínila, že kraj má problémy v mnoha oblastech, kde musí pomoci vláda. Podotkla, že nemá jako jeden z mála fakultní nemocnici. „Pokud naši lidé mají zdravotní problém, který se nedá vyřešit v našich nemocnicích, tak dlouho čekají na vyšetření v jiné, třeba v té fakultní, případně toho našeho pacienta nechtějí nikde vzít,“ uvedla. Do budoucna se proto chce zaměřit mimo jiné právě na Karlovarskou krajskou nemocnici. „Chtěli bychom ji posouvat, chceme, aby péče byla kvalitnější, abychom k nám dostali odborníky, ale aby byla lepší i zdravotní infrastruktura.“
Zmínila, že vedení kraje šlo také do projektu on-line pohotovosti, která bude fungovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a lidem může pomoci přímo z domova. Podotkla také, že kraj rovněž nemá vlastní univerzitu, o kterou dlouhodobě usiluje a bude usilovat i nadále. Klíčovým rokem bude podle ní rok 2027. „Podle demografického vývoje by v tento rok mělo odcházet nejvíce studentů v našem kraji ze středních škol. Tak, aby nám neutekli do jiných krajů, popřípadě do Prahy,“ podotkla.
Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) o plánech na nadcházející rok (zdroj: ČT24)
Plzeňský kraj: stabilizace zdravotnického personálu
Také pro hejtmana Plzeňského kraje Kamala Farhana (ANO) je velkou prioritou zdravotnictví. „Jedna z prvních věcí, kterou připravujeme – kromě on-line pohotovosti – je zajištění a stabilizace personálu. Připravujeme dotační titul pro studenty lékařských fakult a zdravotní sestry, abychom zajistili dostatek lidí pro naše nemocnice,“ uvedl. Vstoupil také mimo jiné do jednání o záchraně dětského oddělení v rokycanské nemocnici, což se podle něj povedlo.
Pochvaluje si rozpočet na příští rok. „Jsou tam různé dotační tituly – podpora vesnic, podpora regionu, je to rozpočet za 22 miliard,“ podotkl. Další jeho prioritou je školství. „Kraj jen na školství vydá v příštím roce více než 600 milionů korun. Další miliardu dáme do investic – oprav budov, zateplování… vznikla také dvě nová lycea v Plzni a Klatovech,“ uvedl. Hodlá také opravit lázně v Plzni, které kraj nedávno koupil od města. Podle něj v tuto chvíli probíhá příprava projektové dokumentace. Naopak zmínil personální podstav u policie, podle něj chybí dvě stovky policistů a je to chyba současné vlády.
Hejtman Plzeňského kraje Kamal Farhan (ANO) o plánech na nadcházející rok (zdroj: ČT24)
Jihočeský kraj: otázka dopravní infrastruktury
V Jihočeském kraji bylo v roce 2024 nejzásadnější otevření nových kilometrů dálnic D3 a D4. Hejtman Martin Kuba (ODS) zmínil, že kraj dlouhodobě trpí nedostatkem dopravní infrastruktury, přičemž nyní na dálnici D3 vzniká obchvat Českých Budějovic, což označil za historický okamžik. „Dálniční obchvat krajského města, spojení na Rakousko a spojení na Prahu je něco, co tady historicky obrovsky chybělo,“ řekl s tím, že je důležité, aby se v dalších letech dotáhla stavba D3 také ve Středočeském kraji.
Minulému vedení vyčítá, že nepřipravovalo dopravní stavby tak, aby na sebe navazovaly, což je potřeba napravit. Zmínil, že pokračují práce také například na obchvatu Husince a doufá, že se podaří dotáhnout i jižní obchvat Tábora. „Myslím, že se nám podaří doplnit všechny stavby, které se více než deset dvacet let táhly.“ Poznamenal, že kraj chce být také první v rozvoji malých modulárních reaktorů. „V tuto chvíli tu máme jadernou elektrárnu Temelín a vedle ní je místo, které je jediné v České republice schválené pro to, aby tady mohl vyrůst malý modulární reaktor.“ Jako první v Česku také spustili on-line pohotovost, čímž se inspirovaly i další kraje, což také podle Kuby chtějí dále rozvíjet.
Hejtman Martin Kuba (ODS) o plánech na nadcházející rok (zdroj: ČT24)
Jihomoravský kraj: klíčové téma zdravotnictví
Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) zmínil, že jedno z klíčových témat je také podle něj zdravotnictví, označuje to však i za téma celého Česka. „V nejbližších letech se musí dělat kroky, které povedou k zefektivnění řízení,“ podotkl s tím, že si vzal do gesce komunikaci tématu. Věří také tomu, že v příští dvou letech bude jasná cesta, která povede k efektivnějšímu a hospodárnějšímu řízení. „Také abychom udrželi nemocnice v majetku kraje – to je jednoznačná priorita, ale zároveň, aby byla péče v regionech dostupná.“
Podotkl, že už nyní se do fungování kraje propisují parlamentní volby, které budou v příštím roce. „Schůze zastupitelstev jsou delší. Dotazů padá mnohem více. Uvidíme, jestli to vydrží až do parlamentních voleb, nebo jestli to bude pokračovat i po volbách.“ Doufá, že se podaří udržet komunikaci na zastupitelstvu na určité úrovni a že se tam nebudou dostávat způsoby jednání ze sněmovny – například blokování či osobní útoky. „Zatím se to v mantinelech drží, i když je cítit přiostření.“
Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) o plánech na nadcházející rok (zdroj: ČT24)
Královéhradecký kraj: modernizace náchodské nemocnice i stavba obchvatů
Hejtman Královéhradeckého kraje Petr Koleta (ANO) řekl, že chce pokračovat v investicích do silnic v kraji. Nyní to ale podle něj vypadá, že kraje nedostanou příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury, který dostávaly deset let. „Jedná se o zhruba 300 milionů a v asociaci budeme bojovat za to, aby se tak ale nestalo.“ V Náchodě se také má stavět obchvat za zhruba čtyři miliardy, který je ale zpožděný. „Věřím, že se to podaří nakonec zrychlit. (…) Není to jednoduchá stavba,“ uvedl a dodal, že kraj plánuje také další obchvaty. „Nyní se začne s obchvatem Solnice a s obchvatem Častolovic. (…) To má být hotové v roce 2026, nejpozději 2027.“
V případě železniční dopravy připomněl, že od poloviny prosince jezdí v kraji šestnáct nových motorových jednotek. „Zájem o veřejnou dopravu stoupá a doufám, že se to s novými jednotkami podaří ještě zvednout.“ Největší akcí následujícího roku pak má být zahájení a vysoutěžení druhé etapy modernizace náchodské nemocnice za 1,5 miliardy. Zmínil také investice do domu pro seniory či do domu pro osoby se zdravotním postižením či investice do školství.
Hejtman Královéhradeckého kraje Petr Koleta (ANO) o plánech na nadcházející rok (zdroj: ČT24)
Liberecký kraj: postup při odkupu Ještědu i projekty v sociálních službách či školství
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) zmínil, že z pohledu peněz i významu je nejzásadnějším projektem za rok 2024 v kraji stavba centra urgentní medicíny v liberecké krajské nemocnici. „Mám radost i z toho, že z pohledu financování patří naše krajská nemocnice mezi deset nejlepších v celé republice,“ uvedl Půta s tím, že se také staví nové výjezdové základny pro záchranáře v Jablonci či v Turnově a připravují podobný projekt i ve Frýdlantu.
Velkým tématem kraje je také doprava – především železniční napojení Praha–Liberec. „Máme nově studii proveditelnosti, která prošla i hodnocením ekonomické výnosnosti i hodnocením ministerstva dopravy,“ sdělil Půta s tím, že rok dokončení by měl být v roce 2033. Zmínil také projekt silnice I/35 na Jičín a na Hradec Králové a věří, že se podaří stavbu zahájit v roce 2028. Klíčové v roce 2025 bude podle něj dohoda kraje a Českých radiokomunikací na dalším postupu při odkoupení Ještědu. Uvedl rovněž, že připravují další projekty v sociálních službách či ve školství. „Projektujeme novou střední zdravotnickou školu. Věřím, že přitáhne nové studenty a studentky.“
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) o plánech na nadcházející rok (zdroj: ČT24)
Pardubický kraj: rekonstrukce Wonkova mostu i opravy ve svitavské nemocnici
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (SOCDEM) připomněl, že letos kraj zprovoznil největší investici v historii, což byl centrální urgentní příjem v pardubické krajské nemocnici za 2,3 miliardy korun. „Podařilo se využít i šance z finančních prostředků z EU. (…) Využili jsme 500 milionů z takzvaného Reactu, z peněz po covidu a to nám významným způsobem pomohlo, takže jsme se nemuseli ani nijak dramaticky zadlužit.“
V roce 2025 se Pardubický kraj podle něj pustí do dokončení rekonstrukce Wonkova mostu v Pardubicích. „Protože tam byla provedena rekonstrukce před více jak patnácti lety a nebyla asi nejšťastnější,“ podotkl Netolický. V příštím roce se plánuje také zahájení výstavby nového mostu v Řečanech nad Labem a realizace první etapy opravy ve svitavské nemocnici – nového lůžkového pavilonu. „Je to významná spádová nemocnice a lůžková část je velmi zastaralá, troufl bych si říci, že dispozice jsou z konce devatenáctého století, což je pro moderní medicínu nedůstojné.“ Kraj se rovněž zabývá i dokončením výjezdové základny ve Svitavách i v Litomyšli.
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (SOCDEM) o plánech na nadcházející rok (zdroj: ČT24)