Aktual.: 14.04.2025 12:17

Praha – Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) a Asociace pro elektronickou komerci (APEK) vyzvaly vládu k tomu, aby se více zaměřila na nekalé praktiky čínských e-shopů a aby v EU prosazovala rychlejší zrušení celní výjimky na zásilky do 150 eur (asi 3800 Kč). V souvislosti s uvalováním cel mezi Spojenými státy americkými a Čínou podle nich totiž hrozí, že se dále zvýší odbyt čínských e-shopů v Česku. Vyplývá to dnešní tiskové zprávy obou organizací, kterou má ČTK k dispozici.

Vláda by podle SOCR a APEK měla vytvořit pracovní skupinu, která by se nekalými praktikami čínských e-shopů zabývala. Řídit by ji měl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Jeho vyjádření ČTK shání.

„Je důležité, aby český stát konečně začal jednat a vymáhat existující pravidla. Musí skončit výmluvy na čekání na evropské řešení, protože kontrolní orgány jako Česká obchodní inspekce již dnes mají dostatek pravomocí na to, aby testovaly rizikovost výrobků, stíhaly zakázané agresivní marketingové praktiky a aktivně upozorňovaly zákazníky na rizika, které zákazníci nákupy pochybného zboží z Číny podstupují,“ uvedl prezident SOCR Tomáš Prouza.

Mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) František Kotrba odmítl, že by kontroly zahraničních e-shopů byly nedostatečné. „ČOI se dlouhodobě a intenzivně věnuje kontrole plnění povinností podnikatelů při prodeji na internetu. Kromě provádění kontrol a ukládání pokut za zjištěná porušení provozuje ČOI také seznam rizikových e-shopů. I z toho je patrné, že oblasti prodeje na internetu věnujeme mimořádnou pozornost a jedná se o jednu z našich priorit,“ řekl Kotrba ČTK.

Svaz obchodu a cestovního ruchu a Asociace pro elektronickou komerci dlouhodobě uvádějí, že někteří zahraniční prodejci například nepravdivě informují o hodnotě zásilek, čímž se vyhýbají clu. V EU by proto vláda měla prosazovat rychlejší zrušení celní výjimky na zásilky do 150 eur, které Evropská komise navrhuje od roku 2028, sdělily organizace. USA už podle nich podobnou výjimku zrušily.

„Zkušenosti ze Spojených států ukazují, že rozhodnost se vyplácí. Je načase, aby Evropa přestala být daňovým rájem pro anonymní on-line prodejce ze třetích zemí,“ uvedl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. Obrat čínských e-shopů loni podle odhadu asociace vzrostl meziročně o 170 procent na 23,2 miliardy Kč. Jejich podíl na českém trhu stoupl na 10,7 procenta ze 4,4 procenta v roce 2023.

Vetyška si na začátku dubna stěžoval na nedostatečnou kontrolu zahraničních on-line tržišť ze strany ČOI. Loni v březnu APEK u obchodní inspekce podala podnět na prodejce Temu. Zdůvodnila to například tím, zákazník nepozná, zda je Temu e-shop nebo on-line tržiště. Nepřesné jsou také informace o odstoupení od kupní smlouvy, záruce a postupu reklamace, uvedla tehdy Asociace pro elektronickou komerci.

Americký prezident Donald Trump zvýšil minulý týden Číně cla na 125 procent. Čínská odvetná cla dosahují 84 procent.

Podíl.