
Aktual.: 25.04.2025 10:10
Hodonín – Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. ČTK to dnes řekli oslovení představitelé obcí. Hasiči po čtvrtečních přívalových deštích zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice.
V tisícovém Domaníně na Hodonínsku voda z přívalového deště zatopila desítky objektů. „Nevypadá to vůbec dobře. Máme poškozené cesty. Děláme novou kanalizaci, která zatím byla zpevněná štěrkopískem, to je ale pryč. Voda všechno smetla do domů,“ řekla místostarostka Lenka Bruštíková (Nezávislí občané pro Domanín). Lidé podle ní nahlašují škody, zaplavené studny. „Škody je hodně, mapujeme to,“ uvedla. Doplnila, že jeden dům bude muset posoudit statik. Je možné, že objekt bude muset jít k zemi.
V Rájci-Jestřebí na Blanensku zatopil podle starostky Romany Synakieviczové (SNK) dvouhodinový přívalový déšť také desítky domů. Ve městě žije asi 3700 obyvatel, zasažena byla podle ní více než třetina města. „Přívalový déšť se zastavil přímo nad naším městem. Jsme v údolí, tak to tak dopadlo. V ulicích máme bláto z okolí a staveb, zasaženy byly desítky domů, šlo především o sklepy. Vytopená byla stolařská dílna. U jedné novostavby, kde dokopali základy, se sesunul svah, což nám způsobilo asi největší problémy. Hlína z výkopů skončila v zastavěné části,“ uvedla starostka. Doplnila, že škody na obecním majetku zatím nezjistila.
S přívalovým deštěm se potýkali například i v Syrovíně na Hodonínsku, kde žije bezmála 400 obyvatel. „Máme tu jednu exponovanou ulici, která je při větších přívalových deštích vždy zaplavená, jednou za deset let je to více. Šlo o bahno v ulici a asi tři zatopené sklepy, které hasiči vyčerpávali. Škody na obecním majetku nejsou,“ řekl starosta Zbyněk Mrkus (Pro budoucnost).
Na Hodonínsku hasiči zasahovali ve více obcích, například i ve Veselí nad Moravou, Žeravicích, Ježově či Labutech. Postupně čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali z komunikací naplavené bahno a další nečistoty, čistili kanálové vpusti. Evakuace obyvatel nebyla nutná.
Bouřky, které se ve čtvrtek objevily hlavně na Moravě, se téměř nepohybovaly, nebo byly na jednom místě opakovaně. Vznikaly tak přívalové srážky. Například stanice Potštát-Boškov na Přerovsku naměřila 25 milimetrů za 30 minut a i tam museli hasiči čerpat vodu ze sklepů.
Část Přerovska zasáhly silné deště, hasiči čerpali na některých místech vodu
Přerov – Část Přerovska postihly lokální bouřky, nejsilnější srážky zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se dnes setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpali vodu a čistili komunikace od nánosů bahna, řekl ČTK jejich mluvčí Radek Buryánek. Na kontě měli hasiči v souvislosti s počasím více než na dvě desítky výjezdů.
„Největší pásmo bylo v Černotíně, Ústí, ve Skaličce a částečně ve Hranicích. V obci Ústí máme nasazeno šest jednotek, vyplavilo to tam sedm nemovitostí, z toho jeden dům byl vyplaven více, v ostatních se to týkalo především sklepů a průjezdů. V obci je také splaveno na komunikaci bahno z pole. Máme tam nasazenu těžkou techniku z Přerova, Olomouc a Hranic, také starosta obce zajistil bagry a těžkou mechanizaci na odklízení bahna a krup, které tam spadly,“ uvedl mluvčí hasičů.
Silné deště zasáhly také 12 kilometrů vzdálené Hustopeče nad Bečvou, kde se odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem. Podle Buryánka odtud však problémy zatím hlášeny nejsou. „Pršelo tam také silněji, ale problémy to nezpůsobilo. I na radaru bylo vidět, že nejsilnější lokální srážky šly přes Černotín, Ústí a Skaličku,“ doplnil.
Bouřkové pásmo zasáhlo poté také oblast Prostějovska, jako je například Krumsín a Plumlov, kde se po přívalových deštích rozvodnil potok.