Koncertem ve velšském Cardiffu začne 4. července světové turné obnovené skupiny Oasis. Jedna z nejvýraznějších britpopových kapel se dala dohromady po patnácti letech.

Společné turné oznámili hlavní členové skupiny z Manchesteru, bratři Noel a Liam Gallagherovi, loni v srpnu. Fanoušci se tak mohou těšit, že na pódiích opět živě zazní hity z devadesátých let minulého století jako Wonderwall a Don’t Look Back in Anger.

Oasis první koncert zahájí 4. července ve velšském Cardiffu a poslední odehrají 23. listopadu v brazilském Sao Paulu. Hudební dvojice vystoupí také v Irsku, Kanadě, Spojených státech, Jižní Koreji, Japonsku, Austrálii nebo Argentině. Lístky na všechna vystoupení jsou již vyprodané.

Do Česka, kde vystoupili pouze jednou, v roce 1997, nezamíří.

Problém se vstupenkami

Návrat kapely vzbudil pozornost i kvůli prodeji lístků. Tisíce fanoušků přišly kvůli podvodům se vstupenkami jen ve Velké Británii o více než dva miliony liber (více než 58,5 milionu korun), vypočítala letos v dubnu agentura AFP. Podvodníci připravili lidi o peníze v naprosté většině na Facebooku. Podvody se objevovaly ve dvou vlnách: lidé přišli o peníze tehdy, když se lístky začaly prodávat, a znovu, když se blížilo datum konání koncertu.

Britský antimonopolní úřad CMA na začátku loňského září oznámil, že zahájil vyšetřování americké společnosti Ticketmaster v souvislosti s prodejem vstupenek. Prodejce použil takzvané dynamické ceny, které rostly spolu s poptávkou a mnohdy dosáhly dvojnásobku původní nabídky.

Britpopoví „Beatles“

Sláva britské kapely Oasis se v polovině devadesátých let podle tamního tisku blížila k legendárním The Beatles. Formace pod vedením bratrů Gallagherových se stala asi nejvýraznější tváří stylu zvaného britpop.

K hvězdné slávě ji vystřelilo v roce 1994 první studiové album Definitely Maybe. Celkem Oasis prodali přes 75 milionů desek a vydali sedm studiových alb. Bratři Gallagherovi ovšem také prosluli svou výbušností, která nakonec způsobila i rozpad celé formace.

Britpop se zrodil na počátku devadesátých let na britské hudební scéně, inspirován melodickým kytarovým zvukem kapel z šesté a sedmé dekády, a současně se vymezoval proti tehdy populární vlně grunge, která vládla ve Spojených státech a vzešla z heavy metalu a hardrocku. Britpop hrály hlavně skupiny Pulp, Blur a Oasis. Nový styl se stal jedním ze symbolů „Cool Britannia“, tedy úspěšné, sebevědomé Británie, která v devadesátých letech zažívala popkulturní obrození.

Nic pro „chlapce z dobrých rodin“

Bratři Liam a Noel Gallagherové pocházeli, podobně jako ostatní členové kapely, z dělnických rodin v Manchesteru, což se odrazilo i v jejich tvorbě. Noel se proslavil jako talentovaný textař a autor melodií, o pět let mladší Liam zase zaujal svým charismatickým chraplákem. Jejich tvorbu výrazně ovlivnili The Beatles, ke kterým Oasis po celou dobu své kariéry vzhlíželi, a také skupina The Stone Roses.

Debutové album Definitely Maybe, které kapela vydala v roce 1994, se okamžitě vyšplhalo na první příčku britské hitparády a stalo se do té doby nejrychleji prodávaným debutovým albem v Británii. Prodalo se ho přes osm milionů kopií. Následující album (What’s the Story) Morning Glory?, které vyšlo o rok později, patří ke komerčně nejúspěšnějším. Alba se celosvětově prodalo přes 22 milionů kusů a v roce 2010 bylo vyhlášeno nejlepším britským albem za poslední tři dekády.

Británie se v polovině devadesátých let bavila rivalitou mezi Oasis a Blur, kteří soupeřili o titul britpopových králů. Obě kapely také vydaly singl ve stejný den. Zatímco „chlapci z dobrých rodin“ Blur v prodejích se svým singlem Country House nad Roll With It od Oasis dominovali, celé album The Great Escape od Blur nebylo tak komerčně úspěšné jako (What’s the Story) Morning Glory?, a Oasis se tak považovali za vítěze klání.

Z „největší kapely na světě“ k rozpadu

Mezi atributy Oasis patřily kromě silných rockových písní s melodickými refrény také bezbřehé sebevědomí a „fraškovité“ vystupování. Noel například v roce 1997 v britském tisku prohlásil: „Jsme největší kapela na světě… jsme větší než Bůh.“

O rok dříve skupina pořádala dva obří koncerty v Knebworth Parku a na každý z nich dokázala přilákat 125 tisíc fanoušků. Liam při zpěvu na koncertních pódiích většinou jen nehnutě stál za mikrofonem s rukama za zády či v kapsách, o čemž se mohli přesvědčit v roce 1997 i návštěvníci koncertu Oasis v pražské Sportovní hale.

Třetí deska Be Here Now (1997) je považována za poslední britpopovou desku. Následující alba Standing on the Shoulder of Giants (2000) a Heathen Chemistry (2002) představovaly podle kritiků pro Oasis ústup ze slávy. Poslední deska Oasis Dig Out Your Soul z roku 2008, která pro kapelu znamenala příklon k psychedelickému zvuku, se naopak znovu dočkala vřelejšího přijetí.

Vztahy mezi bratry Gallagherovými nikdy nebyly ideální a postupem času se zhoršovaly. V srpnu 2009 po divoké hádce v backstage před pařížským koncertem Rock en Seine, kde podle očitých svědků došlo i na vzájemné rozbíjení nástrojů, musel manažer kapely vystoupení těsně před jeho začátkem zrušit. Noel následně ohlásil, že skupinu opouští, protože už nemůže dál se svým mladším sourozencem spolupracovat.

Návrat? Za sto milionů dolarů

Noel poté začal vydávat desky se svou doprovodnou kapelou Noel Gallagher’s High Flying Birds. Liam mezitím se zbytkem Oasis založil novou skupinu Beady Eye, která zanikla v roce 2014, a poté se vydal na sólovou dráhu. Oba bratři také sólově vystoupili před českým publikem – Noel koncertoval v dubnu 2018 v pražské Lucerně a Liam o rok později v červnu na pražském festivalu Metronome.

Přestože se oběma bratrům na sólové dráze vcelku dařilo, čas od času se objevovaly zprávy o možném obnovení skupiny, současně si však oba bratři prostřednictvím médií vyjadřovali vzájemné znechucení. Noel například v minulosti tvrdil, že by nabídku na znovuoživení Oasis akceptoval pouze za sto milionů dolarů.

Loni 27. srpna však bratři Gallagherové na sociálních sítích senzačně oznámili, že podniknou první společné turné po patnácti letech.

Podíl.