Otrava alkoholem, zánět slinivky nebo těžký průjem. Tak veterináři popisují akutní potíže převážně u psů a koček, se kterými se setkávají během vánočních svátků. Zdravotní problémy způsobené nevhodným krmením ale nedávají odborníci za vinu majitelům zvířat. Největší riziko podle veterinářů během svátků představují návštěvy, které chtějí mazlíčkům svých blízkých udělat „hezké Vánoce“.
Majitelé psů, koček i dalších domácích mazlíčků podle veterinářů na krmení dbají. Přesto každoročně evidují o vánočních svátcích nárůsty počtu akutních zažívacích potíží. „Mezi pacienty je v průměru více těch, kteří mívají zažívací problémy. Nejohroženější skupinou bývají štěňata,“ upozorňuje Markéta Kokinová z pražské záchranné veterinární služby PET-MEDIC.
Podle berounského zvěrolékaře Petra Volfa mají na nárůstu počtu zažívacích potíží mazlíčků podíl viny návštěvy. „Není to cílené, ale během štědrovečerní večeře to bývají hlavně příbuzní a jejich děti, kteří mazlíčkům házejí různé kousky lidské stravy ze stolu. Právě děti často nevědí, že to nemají dělat, a dospělí to ne vždy dokáží ohlídat,“ říká.
Pozor na mastné, sladké i alkohol
Nejčastěji přijedou majitelé o svátcích na veterinární pohotovost kvůli zvracení a těžkému průjmu zvířete. Veterináři proto varují před mastnými jídly, která mohou způsobit zánět slinivky. Cukroví a čokolády zase mohou mít negativní dopad na srdce a ledviny.
A zvěrolékaři varují také před alkoholem. „Kolegyně tu měla případ, kdy pejsek sežral kynuté těsto na vánočku a dostal otravu alkoholem,“ uvádí Pavel Hron z pražské veterinární kliniky Erika.
„Dalším faktorem bývá, že příbuzní majitelů nechávají pod stromečkem dárky i pro jejich mazlíčky. Bývají to různé pamlsky nebo kosti, na které trávicí trakt zvířat není zvyklý,“ doplňuje Hron.
Háčky, květiny, alobal
„Zažil jsem i otravu zvířete z kytky na vánočním stolku,“ vzpomíná Štěpán Průcha z českobudějovické Veteriny u kostela. „Důvodem volání na pohotovost se často stává požití háčků ozdob nebo alobalů. V těchto případech jsou rizika vážná a hrozí i smrt zvířete,“ dodává.
Obecně proto podle veterinářů platí, že by se ostražitost majitelů domácích mazlíčků neměla zaměřovat jen na vánoční dobroty a lidská jídla.