Praha – O sesazení Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z pozice předsedkyně Sněmovny dnes poslanci nehlasovali. Dolní komora zamítla návrh programu mimořádné schůze, kterou k odvolání Pekarové Adamové nechalo svolat opoziční hnutí ANO s podporou SPD. Vystoupení řečníků s přednostním právem vyplnila před hlasováním zhruba dvě hodiny.
Proti schválení návrhu programu hlasovali poslanci koaličních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09, opozičních Pirátů a nezařazený Ivo Vondrák (dříve ANO). K přijetí návrhu bylo potřeba aspoň 89 hlasů, opoziční hnutí ANO a SPD jich měla dohromady 79.
Pekarové Adamové zástupci ANO a SPD vyčítali zejména to, že podle nich neřídí schůze nadstranicky a porušuje jednací řád. Předsedkyně Sněmovny s výtkami nesouhlasila. Podpořili ji ve svých vystoupeních představitelé vládního tábora včetně premiéra Petra Fialy (ODS), jenž také kritizoval blokování sněmovního jednání ze strany ANO a SPD v tomto volebním období.
Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová uvedla, že není pochyb o tom, že za předsednictví Pekarové Adamové jsou práva opoziční menšiny opakovaně porušována. „Její chování se nesmí stát normou,“ řekla. Pekarová Adamová podle ní získala pozici třetího nejvyššího ústavního činitele jen kvůli tomu, že neměla dost odvahy a schopností vést žádné ministerstvo. „Paradoxně tedy svou pozici získala za neschopnost. A my ji naopak za tuto neschopnost navrhujeme z funkce odvolat,“ prohlásila. Lídr SPD Tomio Okamura vinil Pekarovou Adamovou z porušování demokracie a omezování práv opozice a vyčetl jí třeba i zahraniční cesty „Udělala si ze Sněmovny vlastní cestovní kancelář,“ řekl.
„Já se snažím v pozici předsedkyně nestranná být, ať už tady přímo při řízení schůze nebo při reprezentaci Sněmovny navenek,“ oponovala opozičním výtkám Pekarová Adamová. Premiér Fiala označil nynější opoziční pokus za reprízu loňské dubnové premiéry, kdy se hnutím ANO a SPD předsedkyni dolní komory rovněž svrhnout nepovedlo. „Když to děláte podruhé, tak už to nefunguje ani jako demonstrace síly opozice, protože tu ukazujete při zneužívání pravidel jednacího řádu vlastně každý týden,“ prohlásil.
Opoziční hnutí ANO a SPD vinil předseda vlády z toho, že nechápou důstojnost a vážnost Sněmovny. „Opozici jde především o obstrukce, blokování Parlamentu a osobní urážky,“ prohlásil. Pekarová Adamová řekla, že Sněmovna v souvislosti s opozičními obstrukcemi „trhá rekordy“ v počtu projednaných hodin. Už jich bylo v nynějším volebním období podle ní asi o 150 víc než v celém minulém volebním období.
„Odvolání předsedy by mělo být vyhrazeno pro případy závažných pochybení, nikoli jako nástroj politického boje,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob. Předseda lidoveckých poslanců Aleš Dufek uvedl, že útok na Pekarovou Adamovou je i útokem na KDU-ČSL. Pokud by se opozici povedlo předsedkyni Sněmovny sesadit, koalice by se podle něho rozpadla. Kdyby byl odvolán místopředseda Sněmovny za ANO, nestalo by se vůbec nic, poznamenal Dufek.
Opozici jde hlavně o obstrukce a urážky, prohlásil premiér Fiala
Opozici jde především o obstrukce, blokování Parlamentu a osobní urážky, řekl ve Sněmovně premiér Petr Fiala (ODS) při dnešním poslaneckém jednání k návrhu opozičních hnutí ANO a SPD na sesazení Markéty Pekarové Adamové z funkce předsedkyně dolní komory. Fiala se za Pekarovou Adamovou postavil a nynější opoziční pokus označil za reprízu loňské dubnové premiéry.
„Není to odpovědné, není to důstojné, postrádá to respekt vůči parlamentní politické kultuře,“ řekl Fiala. „Když to děláte podruhé, tak už to nefunguje ani jako demonstrace síly opozice, protože tu ukazujete při zneužívání pravidel jednacího řádu vlastně každý týden,“ prohlásil.
Opoziční hnutí ANO a SPD předseda vlády vinil z toho, že nechápou důstojnost a vážnost Sněmovny. Fiala míní, že zástupci opozice nikdy nepřemýšleli nad tím, proč by nikdy nenavrhl sněmovní jednání například o dušením zdraví předsedy ANO Andreje Babiše, jak to Babiš chtěl směrem k Fialovi, nebo proč koalice neodvolala zástupce ANO z vedení Sněmovny. Opozice podle premiéra nechápe úctu i k nepsaným pravidlům, k vážnosti a důstojnosti a k respektu k základním právům menšiny. „Vnímáte to jako naši slabost, ale v tom se mýlíte,“ zdůraznil ministerský předseda. „Opozici jde především o obstrukce, blokování Parlamentu a osobní urážky,“ prohlásil.
Fiala také řekl, že na jeho důvěře k Pekarové Adamové se od loňského dubna nic nezměnilo. „Zůstane předsedkyní Poslanecké sněmovny i po této mimořádné schůzi a vy zůstanete opozicí, která poprvé v historii samostatné České republiky dovedla obstrukce, zneužívání demokratických pravidel, na hranici přijatelnosti,“ řekl.
Za estrádu a divadelní představení označil jednání opozice předseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marek Výborný. Pekarová Adamová řídí Sněmovnu tak, jak jí ukládá jednací řád a psaná i nepsaná pravidla, řekl.
Snažím se být nestranná, řekla předsedkyně Sněmovny čelící pokusu o sesazení
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že se snaží být v této funkci nestranná. Před hlasováním o návrhu programu mimořádné schůze dolní komory vyvolané opozičním hnutím ANO s podporou SPD k jejímu odvolání dnes také poukazovala na rozsáhlé opoziční obstrukce v tomto volebním období. Pekarové Adamové se zastali šéfové některých koaličních frakcí. Naopak předsedkyně klubu opozičního klubu ANO Alena Schillerová uvedla, že Pekarová Adamová získala funkci za svou neschopnost, když se neodvážila vést žádné ministerstvo.
Očekává se, že Sněmovna nakonec o svržení Pekarové Adamové vůbec hlasovat nebude. Po vystoupení řečníků s přednostním právem návrh programu mimořádné schůze vzhledem ke koaliční většině pravděpodobně neschválí a schůze se neuskuteční.
„Já se snažím v pozici předsedkyně nestranná být, ať už tady přímo při řízení schůze nebo při reprezentaci Sněmovny navenek,“ řekla Pekarová Adamová k opozičním výtkám, že neřídí schůze nadstranicky, při sporných situacích postupuje ve prospěch koalice a porušuje jednací řád. Předsedkyně Sněmovny poukázala například na to, že přednostního řečnického práva využívá na rozdíl od místopředsedů dolní komory za ANO naprosto výjimečně. Uvedla také, že i někteří zástupci ANO a SPD jí mezi čtyřma očima vyjádřili podporu. „I to se děje, byť chápu, že to tu nechcete říct na mikrofon,“ poznamenala.
Schillerová naopak řekla, že Pekarová Adamová získala pozici třetího nejvyššího ústavního činitele jen kvůli tomu, že neměla dost odvahy a schopností vést žádné ministerstvo. „Paradoxně tedy svou pozici získala za neschopnost. A my ji naopak za tuto neschopnost navrhujeme z funkce odvolat,“ prohlásila. Není podle Schillerové pochyb o tom, že za předsednictví Pekarové Adamové jsou práva opoziční menšiny porušována opakovaně. „A to dokonce přímo ze strany předsedkyně Sněmovny. Její chování se nesmí stát normou,“ řekla Schillerová.
„Útok na paní předsedkyni vnímáme jako politický útok i na naši stranu,“ uvedl předseda lidoveckých poslanců Aleš Dufek. Pokud by se opozici povedlo Pekarovou Adamovou sesadit, koalice by se podle něho rozpadla. Kdyby byl odvolán místopředseda Sněmovna za ANO, nestalo by se vůbec nic, poznamenal Dufek. „Odvolání předsedy by mělo být vyhrazeno pro případy závažných pochybení, nikoli jako nástroj politického boje,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob. Návrh na sesazení Pekarové Adamová pokládá za nepodložený.
Koalice v reakci na postup opozice už sebrala podpisy pod návrh na odvolání Karla Havlíčka (ANO) z vedení Sněmovny. Projednání tohoto návrhu ve Sněmovně bude podle Jakoba záviset na chování opozice. „Budeme to mít v záloze,“ řekl ČTK.
Pekarová Adamová ve svém vystoupení řekla, že v souvislosti s opozičními obstrukcemi „trhá rekordy“ v počtu projednaných hodin. Už je jich bylo v nynějším volebním období podle ní asi o 150 víc než v celém minulém volebním období.
Sněmovna odmítla projednat Babišův návrh na zmrazení platů politiků
Sněmovna dnes neprojednala předlohu předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše o pětiletém zmrazení platů vrcholných politiků. S ohledem na záporný postoj koaliční většiny neschválila program mimořádné schůze, kterou nechalo hnutí ANO k novele svého předsedy svolat. Výsledek hlasování se předem očekával.
Jednání vyplnilo necelou hodinu. Babiš svůj návrh v jeho úvodu hájil. Vládní platovou novelu s růstem o skoro sedm procent označil za „klasickou ukázku kolosální arogance, neskutečné asociálnosti a naprosté neschopnosti“. Kritizoval ji také předseda dalšího opozičního hnutí SPD Tomio Okamura, jenž rovněž prosazuje zmrazení platů na pět. Babiš, Okamura a další řečníci s přednostním právem vystoupili ještě před hlasováním o programu mimořádné schůze.
Předseda ANO vyčetl vládě inflaci i propad reálných mezd. „Vy nemáte tušení, pane premiére, jak normální lidé žijí,“ uvedl. Obdobně se vyjádřila předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Návrh na zvýšení platů politiků v nynější situaci působí jako z jiného světa, míní. Za lež pak Babiš označil tvrzení, že po pěti letech by platy vrcholných politiků skokově vzrostly. Pět let je podle něho dostatečná doba na to, aby se schválila nová pravidla pro výpočet platů ústavních činitelů.
Heslem vlády podle Okamury je, že na důchodce peníze nejsou, ale na vládu a poslance jich je dost. „Máte mozek v peněžence a na svět se díváte škvírou ze svého bankovního účtu,“ prohlásil. Vládu vinil z toho, že nemá špetku sebereflexe. Šéf poslanců SPD Radim Fiala zapochyboval o tom, že je Česko v takové ekonomické situaci, aby bylo možné zvýšit platy politiků byť jen o jedno procento.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v reakci na vystoupení opozičních řečníků upozornil na to, že mechanismus stanovování platů ústavních činitelů podle vývoje platů a mezd v ekonomice už existuje. „Je objektivní, má dvouleté zpoždění,“ řekl.
Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila zmrazení platů politiků na let minulý týden jednání rozpočtového výboru o vládní platové novele. Vyplývá z ní, že by se plat například řadového zákonodárce zvýšil příští rok o 7100 korun na 109.500 Kč měsíčně a plat prezidenta republiky by činil 365.000 Kč, o 23.800 korun víc než teď. Vlnu kritiky vyvolal především původní návrh, podle kterého by platy vrcholných politiků vzrostly skoro o 14 procent.
Nastavením platů se politici musejí zabývat kvůli květnému zásahu Ústavního soudu. Soud uvedl, že letošní snížení soudcovských platů, jak je přinesl konsolidační balíček, odporuje ústavnímu pořádku. Spočívalo v trvalé změně základního koeficientu, kterým se platy ústavních činitelů vypočítávají, ze tří na 2,822. Ústavní soud pak ale také upozornil, že ústavností snížení platů politiků se nezabýval.
Opozice s koalicí se dnes střetla kvůli mimořádným schůzím místo interpelací
Nečekaně ostré slovní výpady mezi opozicí a koalicí provázely úvod dnešního jednání Sněmovny kvůli tomu, že její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) místo pravidelného bloku dotazů na členy vlády svolala na dnešek tři mimořádné schůze. Poslanci se obviňovali z pomstychtivosti, zbabělosti, populismu nebo žvanění.
Debatu vyvolal Martin Kolovratník (ANO), který si stěžoval, že jeho interpelace nejsou dlouhodobě projednány. Místopředseda TOP 09 Michal Kučera poté zdůvodnil postup předsedkyně Sněmovny tím, že se poslanci ANO uchylují k obstrukcím, kterými brání projednání některých zákonů, jak to naposledy ve středu předvedl předseda ANO Andrej Babiš. „My tady trávíme noci, abychom tady poslouchali vašeho předsedu a jeho žvanění,“ vzkázal Kučera Kolovratníkovi.
Výstup místopředsedy TOP 09 popudil poslance ANO a plzeňského hejtmana Kamala Farhana, který jej označil za nehorázný. „Vy nebudete říkat, co my budeme říkat, ani nebudete říkat, jak dlouho budeme mluvit,“ rozhořčil se Farhan. Další poslanec ANO Robert Králíček obvinil koalici ze zbabělosti. „Vy jste dali mimořádné schůze schválně na interpelace, protože se bojíte,“ řekl.
Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob obvinil opoziční hnutí ANO, že iniciovalo „dvě absolutně populistické nesmyslné schůze“, na nichž chce projednat zmrazení platů politiků a odvolání Pekarové Adamové z funkce šéfky dolní parlamentní komory. Králíček k tomu uvedl, že „jediné, co koalici žene dopředu, je pomsta“. Reagoval tak na záměr koalice recipročně navrhnout a prosadit odvolání místopředsedy ANO Karla Havlíčka z funkce místopředsedy Sněmovny.