Události: Podpora nájemního bydlení (zdroj: ČT24)

Za první tři měsíce, kdy ministerstvo pro místní rozvoj spustilo program na podporu výstavby nájemního bydlení, už eviduje žádosti za víc než čtyři a čtvrt miliardy. K dispozici je přitom maximálně sedm miliard. Pokud by všichni dosavadní žadatelé uspěli, vznikne přes třináct set nových bytů. Byty jsou zamýšlené pro mladé rodiny, seniory nebo zdravotníky, hasiče a další potřebné profese. Jejich měsíční nájem bude nižší, než je na trhu obvyklé.

„Sedm miliard korun minimálně na dva roky bude stačit, ale my se samozřejmě už na rozpočet roku 2026 budeme bavit na téma pokračování tohoto programu,“ prohlásil ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). „Samozřejmě je potřeba posílit finanční prostředky do bydlení,“ řekl předseda poslaneckého klubu hnutí SPD Radim Fiala.

Podle ministra pro místní rozvoj přitom obce připravují projekty za další desítky miliard. I proto opozice volá po doplnění peněz na výstavbu. Například starostové Dobřan na Plzeňsku a středočeských Louňovic připravili projekty na novou výstavbu, případně rekonstrukci, a nyní čekají, zda se svými žádostmi uspějí a získají státní podporu.

„Kontrola trvá chvíli déle, než jsme čekali. Ale do konce ledna předpokládáme, že první balík žádostí, který půjde k financování, by měl být hotový,“ míní Kulhánek. „Maximální částka pro jednoho žadatele je 250 milionů korun,“ doplnil ředitel Státního fondu podpory investic Daniel Ryšávka.

Nárok na podporu

Samosprávy, firmy a církve mohou o podporu žádat od října 2024. Zatím o peníze usilují hlavně obce. Třetinu žádostí poslaly soukromé podniky. Nájemní smlouvu lze uzavřít jen s těmi, kteří nevlastní či spoluvlastní nemovitost.

Posuzuje se i příjem domácnosti. Limit splňuje v podstatě každý, kdo se neřadí mezi asi dvacet procent obyvatel s nejvyššími výdělky, a také naprostá většina seniorů. Největší poptávku po nových bytech fond eviduje z Moravskoslezského, Jihomoravského a Zlínského kraje.

V Nečtinech, kde žije šest set obyvatel, dostali příspěvek z předcházejícího pilotního programu. Dělníci tam nyní opravují starší dům. „Byl to složitý proces od projektu až po podání žádosti o dotace, doplňování různých drobných věcí, nedostatků, ale podařilo se a teď už jedeme na plné obrátky,“ svěřil se starosta Nečtin Jiří Křemenák (nestr.).

Už teď se hlásí místní, kteří by se tam rádi nastěhovali. Prostor bude pro pět domácností. Byty by měly být hotové do konce letošního roku. Přestavba vyjde celkem na dvanáct milionů korun.

Zákon o podpoře bydlení

„Více se bude stavět tehdy, pokud bude rychlé povolovací řízení. Pokud bude větší nabídka, než je poptávka. O to se musí stát opřít,“ míní místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO). Opřít se chce vláda také o zákon o podpoře bydlení. Ve sněmovně ale návrh, který cílí na ochranu milionu a půl lidí ohrožených bytovou nouzí, čeká na druhé čtení pět měsíců.

„Zákon, který by u nás řešil bydlení pro zranitelné části obyvatelstva, tady prostě dlouhodobě schází. V tuhle chvíli to řeší jenom sociální dávky,“ upozornil Mikoláš Opletal z iniciativy Za bydlení. Koalice se měsíce přela o zřízení kontaktních míst, kam by lidé chodili své problémy řešit. Nakonec se dohodla na vzniku sto patnácti nových úvazků.

„Jsme ve věcné shodě s klubem ODS a také s ministerstvem práce a sociálních věcí,“ sdělil Kulhánek. „V rámci koalice se to ještě musí finálně potvrdit,“ upozornil však ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Aby to dobře fungovalo, tak jako to funguje už v některých městech, kde si už s dostupným bydlením dokázali poradit, je důležité, aby tady i ta kontaktní místa byla úzce spjata s těmi, kteří s lidmi pracují v dennodenním režimu,“ míní ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

„Právě ze strany ODS toto téma bylo odsouváno, zlehčováno, a proto ty zákony, které dnes leží v PS, ještě nejsou schváleny,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Podíl.
Exit mobile version