Aktual.: 23.02.2025 20:43

Praha – Analytika Jakuba Eberleho z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (IMS FSV UK) překvapila u parlamentních voleb v Německu zejména vysoká volební účast. Řekl to dnes v telefonním rozhovoru s ČTK. Podoba budoucí koalice bude podle něj i analytičky Zuzany Zavadilové z Asociace pro mezinárodní otázky záviset na vývoji u menších stran pohybujících se podle prognóz u pětiprocentní hranice. Výsledek voleb směřuje k fragmentovanému parlamentu, zejména pokud se do něj dostane všech sedm stran, míní Vladimír Handl z IMS FSV UK.

Volby do Spolkového sněmu vyhrála opoziční konzervativní unie CDU/CSU, vyplývá z prognóz veřejnoprávních stanic ZDF a ARD. Příštím kancléřem se tak zřejmě stane předák konzervativců Friedrich Merz. Na druhém místě skončila Alternativa pro Německo (AfD). Strana označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou dosáhla svého historicky nejlepšího výsledku.

Do parlamentu se podle prognóz dostali ještě sociální demokraté (SPD) dosavadního kancléře Olafa Scholze, na čtvrtém místě skončili Zelení. Postkomunistická strana Levice získala kolem devíti procent hlasů. Zatím není jasné, zda se do parlamentu dostanou Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW) a Svobodná demokratická strana (FDP).

Volby provázela vysoká volební účast, podle ARD a ZDF se pohybovala mezi 83 a 84 procenty. V roce 2021 činila 76,4 procenta. „To, že mají Němci takový zájem o politiku a že je evidentně asi i politizovaly třeba demonstrace, to je zajímavé,“ řekl Eberle. V Německu lidé opakovaně demonstrovali proti krajní pravici a spolupráci s ní.

Podobu koalice podle Eberleho není možné nyní predikovat, neboť není jasné, zda se do parlamentu dostanou BSW a FDP. Pokud by to matematicky stačilo, lze očekávat spolupráci CDU/CSU a SPD. Konzervativci podle analytika už v první reakci na výsledky voleb zopakovali, že nechtějí vládnout se Zelenými. Pak by se jako alternativa při trojkoalici nabízela FDP.

„To znamená, že by SPD šla znovu do koalice se stranou, která ji předtím rozbila, a tentokrát z pozice slabé strany se dvěma pravicovými,“ podotkl. „Bude to hodně dlouhá noc, protože to vypadá, že to bude o tisícovky hlasů,“ dodal.

Také podle Zavadilové prozatímní výsledky ukazují, že bude hodně záležet na dalším vývoji u menších politických stran, které se pohybují kolem pětiprocentního zisku. „Čím méně stran se do Bundestagu nakonec dostane, tím větší šance je, že bude moct vzniknout koalice složená jen ze dvou partnerů. Pokud by ale BSW a FDP nakonec pětiprocentní hranici překročily, budoucí koalice se bez třetího člena neobejde,“ uvedla.

S pěti stranami v parlamentu by mělo být možné sestavit dvojkoalici CDU/CSU a SPD, se sedmi subjekty bude mamutím úkolem sestavit jakkoli koherentní koalici, míní Handl. Nedostatek hlasů by tak mohla mít i trojkoalice CDU/CSU, SPD a Zelených. Čtyřkoalice s FDP by podle politologa byla „ještě divočejším konstruktem“.

„Přitom jde hlavně o to, že jakákoli koalice má historický úkol: Musí vyprodukovat takovou politiku, jež by prosadila zásadní reformy a dynamizovala vývoj EU, protože ji nadále požene před sebou AfD podporovaná z Washingtonu (a zřejmě i z Moskvy). Pro CDU/CSU je to existenční boj, pro německou demokracii obrovská výzva – jestli politika demokratického středu nebude úspěšná a dost přesvědčivá, vyhraje ve volbách 2029 AfD – a tím i snahy USA rozložit EU a navázat na sebe antiliberální strany a země Evropy,“ dodal Handl.

AfD podle Eberleho dosáhla výsledku, který předpokládaly průzkumy. Členové strany podle něj mohou považovat druhé místo a zhruba dvacetiprocentní zisk za dobrý, ale zároveň sami možná měli pocit, že by mohli dopadnout ještě lépe.

Výsledek Levice je lepší, než se předpokládalo, Eberle očekával zisk sedmi až osmi procent. Strana podle něj mohla uspět u mladších voličů. „Asi mobilizovali voliče, kteří byli ostře a jasně vymezeni proti AfD,“ míní. Levice se prakticky nevyjadřovala k tématu migrace, na rozdíl od většiny stran. „Byli prostě takový svěží, jasně vydefinovaný radikální hlas, a tím se lišili od ostatních. Vypadali jako taková alternativa vůči Alternativě (pro Německo), z druhé strany spektra,“ dodal Eberle.

Podíl.