Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.

V březnu letošního roku uzavřela svazek i paní Gabriela, která už od roku 2017 byla s partnerkou v registrovaném partnerství. Její motivací byla větší právní ochrana jejich dětí. „Kdybychom byly bezdětné, tak do toho nejdeme, čekaly bychom na manželství. Ale chtěly jsme, aby i nebiologická matka mohla dítě přiosvojit,“ vysvětluje. V případě, že by se teď naskytla možnost uzavřít plnohodnotné manželství, určitě by měla zájem. „Nový institut je stále paskvil, nálepka, že jsme lidé druhé kategorie,“ míní.

Podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé je nárůst zájmu o nový typ svazku patrný napříč všemi kraji. „Přehled ale nezohledňuje partnerství uzavřená dvěma cizinci na území České republiky, ale pouze partnerství, kdy alespoň jeden z partnerů je státním občanem České republiky,“ upozorňuje mluvčí. Údaje resort vnitra získává od matrik.

Z krajů byl největší zájem o uzavření svazku v Praze, kde registrují 127 párů, následovaný Středočeským a Moravskoslezským krajem. Naopak nejmenší zájem evidují na Pardubicku s pouhými sedmi páry. I tam ale došlo k nárůstu oproti stejnému období za minulý rok, během kterého registrované partnerství neuzavřel ani jeden pár. Z krajských měst vedle Prahy zaznamenaly matriky nejvyšší počty v Brně a Ostravě.

Právní a sociální jistoty

„Zájem o uzavření partnerství mezi stejnopohlavními páry je značný – jen v našem okolí víme o desítkách párů, které se na tento krok chystají nebo už partnerství uzavřely,“ potvrzuje trend mluvčí iniciativy Jsme fér Filip Milde s tím, že řada párů plánuje uzavřít partnerství v druhé půlce jara nebo v letních měsících. „Některé páry naopak čekají na plnohodnotné manželství,“ dodává.

Z celkového počtu 473 párů, které uzavřely nový typ svazku, bylo pouze 195 už předtím v registrovaném partnerství. Podle Mildeho partnerství zajišťuje větší právní a sociální jistoty.

„Ukazuje se totiž to, na co jsme roky upozorňovali – že registrované partnerství bylo nedostatečné, diskriminační, nedůstojné a pro mnoho párů i symbolicky nepřijatelné,“ tvrdí Milde a doplňuje, že se stále ale nejedná o plnohodnotné manželství. „Nabízí ale víc práv – a hlavně naději, že skutečná rovnost je na dosah. Je to jasný důkaz, že stovky párů vědomě čekaly na možnost vstoupit do svazku, který jim nabídne silnější právní ochranu – a přiblíží je rovnosti,“ uzavírá.

Díky novele, kterou poslanci schválili na jaře minulého roku, mají stejnopohlavní páry v partnerství téměř stejná práva jako manželé. Kromě změny názvu a vypuštění přívlastku „registrované“ mají nově možnost vytvářet společně jmění, vzniká jim i nárok na vdovský či vdovecký důchod. Omezení se týkají vztahu k dětem. Společná adopce stále není možná. Česko tak stále nepatří mezi šestnáct zemí Evropské unie, kde stejnopohlavní páry mohou uzavírat manželství.

Podíl.
Exit mobile version