Aktualizace: 17.02.2024 00:29

Washington – Za výbuchy, které v týdnu poškodily důležité plynovody v Íránu, stál Izrael, uvedl list The New York Times (NYT) s odvoláním na západní činitele. Útoky označil za eskalaci a významný posun ve stínové válce mezi Izraelem a Íránem. Tel Aviv se k tomu nevyjádřil.

Jak poznamenává NYT, Izrael se léta zaměřuje na vojenská a jaderná zařízení v Íránu a jejich personál, ale odpálení části „energetické infrastruktury země, na níž se spoléhají průmysl, továrny a miliony civilistů, představuje podle činitelů a analytiků eskalaci ve stínové válce a otevření nové fronty.“

Íránské úřady uvedly, že výbuchy v noci na středu poškodily významné plynovody v provincii Čahármahál a Bachtejárí na západě země a způsobily výpadky dodávek plynu pro průmysl a firmy v některých íránských provinciích. Ministr pro ropný průmysl Džavád Oudží později uvedl, že šlo o sabotáž, šéf íránské sítě plynovodů Saíd Ághlí mluvil o sabotáži a teroristickém činu.

Západní představitelé NYT sdělili, že izraelské útoky na plynovody vyžadovaly hlubokou znalost íránské infrastruktury a pečlivou koordinaci, zejména proto, že byly zasaženy dva plynovody na více místech současně. Podle jednoho ze západních činitelů byl útok, jehož následky bylo možné poměrně snadno opravit, především varováním před dalšími škodami, které by mohl Izrael způsobit Íránu, a to v době, kdy v regionu zejména v důsledku války v Pásmu Gazy prudce vzrostlo napětí.

Írán a Izrael jsou dlouhodobě znepřátelené země, které se vzájemně obviňují ze špionáže. Izrael považuje Írán za největší hrozbu, především kvůli jeho jadernému programu. Íránský režim Izrael neuznává a viní ho z vražd íránských vědců a představitelů. Izrael podobná obvinění obvykle nepopírá, ani nepotvrzuje.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.