Aktual.: 30.04.2025 13:57

Brno – Nejvyšší soud (NS) zrušil rozsudek nad mužem, který podle obžaloby dlouhodobě urážel a ponižoval manželku. Nešlo prý o týrání ve smyslu trestního zákoníku, chyběl vyšší stupeň hrubosti a bezcitnosti, který je nutným předpokladem pro trestní postih. Muž, vzděláním psycholog, je po zásahu NS zproštěn obžaloby. Rozsudek je dostupný na úřední desce.

„K naplnění znaku týrání nepostačuje uplatňování dominance ve vztahu jedním z partnerů, nedostatek empatie ani to, co je nazýváno vztahovou asymetrií, nepostačuje k němu ani velmi neuspokojivé, případně konfliktní partnerské soužití, byť může pro druhého partnera znamenat traumatické prožívání a přinést i následky v podobě psychické poruchy,“ stojí v rozsudku senátu s předsedou Josefem Mazákem.

Vysokoškolsky vzdělaní manželé žili ve společné domácnosti s dětmi ve středních Čechách. Obžaloba tvrdila, že muž partnerku v letech 2013 až 2019 vulgárně urážel, zesměšňoval a ponižoval. Například zpochybňoval její mateřské schopnosti a inteligenci, říkal, že dělá všechno špatně a nic nezvládá. Žena pak o sobě a svém zdravém rozumu skutečně začala pochybovat.

Když žena nepřišla domů v domluvený čas, uzamkl muž vstupní dveře a vypnul si mobil, aby nebyl dosažitelný. Obžaloba také uváděla, že když spolu jeli autem, muž schválně překračoval rychlost. Když mu partnerka řekla, že se bojí, tak se jí vysmíval a říkal, že „má se svými strachy něco dělat“. V době, kdy se vztah začal hroutit, dopouštěl se muž podle obžaloby i fyzického nátlaku, například naznačoval úder do hlavy nebo do ženy hrubě strkal.

Děti na otcovo počínání reagovaly pláčem, manželka vše vnímala jako těžké příkoří, manipulaci a citové zneužívání, uváděla obžaloba. Projevovala se u ní řada příznaků z posttraumatického spektra, emocionální labilita, úzkost, plačtivost a strach.

NS ale nenašel důvod k trestní represi. „Jednání obviněného nedosáhlo onoho vyššího stupně hrubosti, krutosti a bezohlednosti, který odpovídá znaku týrání ve smyslu uvedeného trestného činu. Podstatou jednání obviněného nebylo systematické uplatňování moci a kontroly, nýbrž spíše opakovaná situačně vyvolaná prchlivá jednání v afektu,“ rozhodl NS.

Kauzou se původně zabývaly Okresní soud v Příbrami a Krajský soud v Praze. Uložily muži dvouletý trest vězení s podmínečným odkladem na další dva roky.

Muž se v úspěšném dovolání hájil například tím, že vulgaritami reagoval na ženiny „provokace“ a na neuspokojivý stav domácnosti. Státní zastupitelství naopak neúspěšně prosazovalo náhled, že týrání nemusí mít nutně jen povahu fyzického násilí, ale může spočívat výlučně v působení psychických útrap. Vyšší stupeň hrubosti a bezcitnosti lze podle žalobců odvodit z jednání pachatele jako celku, i když jednotlivé dílčí ataky, pokud jsou hodnoceny odděleně, nejsou příliš závažné.

NS podobný rozsudek vyhlásil i letos v březnu. Tehdy zprostil obžaloby muže, jenž byl původně potrestán za dlouhodobé, převážně psychické týrání manželky. Dospěl k závěru, že mužovo počínání sice bylo odsouzeníhodné, choval se jako despota, nešlo však o trestný čin. „Obecně chvályhodná snaha státu o kultivaci partnerských vztahů musí mít určité hranice zejména v oblasti trestní represe,“ stálo v předešlém rozsudku téhož senátu.

Podíl.