Aktualizace: 9.02.2024 13:16

Olomouc – Olomouckým arcibiskupem jmenoval papež František sedmapadesátiletého biskupa Josefa Nuzíka, administrátora olomoucké arcidiecéze. V katedrále svatého Václava v Olomouci to dnes oznámil apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. Do úřadu bude Nuzík uveden v sobotu 13. dubna, řekl ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Místo metropolity moravského bylo uvolněné po odchodu Jana Graubnera, který se stal v polovině roku 2022 primasem českým.

Kandidáta na olomouckého arcibiskupa hledal více jnež půldruhého roku apoštolský nuncius se svými spolupracovníky, výsledky konzultací předával do Vatikánu. Celý proces byl až dosud vázán mlčenlivostí. Olomoucké arcibiskupství kvůli jmenování až dnes ráno narychlo obeslalo všech 300 kněží v arcidiecézi. Překvapením to bylo i pro nově jmenovaného arcibiskupa, informaci se dozvěděl před 12 dny. Na konci roku odhadoval, že proces bude trvat ještě několik měsíců. „Sám pan nuncius, když mi do telefonu oznamoval rozhodnutí papeže, řekl, že je to rekord, že to šlo velice rychle,“ řekl novinářům Nuzík.

Oznámení jména nového olomouckého arcibiskupa provázel dnes v katedrále svatého Václava dlouhotrvající potlesk. Po ukončení ceremonie se vytvořila dlouhá fronta lidí, kteří chtěli osobně novému arcibiskupovi popřát. Nuzík má ve svém biskupském znaku heslo Hlásat radostnou zvěst, i podle apoštolského nuncia je dnešní oznámení radostnou zprávou. „Diecéze bez diecézního biskupa není úplná. Program, který jsem si vzal jako pomocný biskup už v tom hesle Hlásat radostnou zvěst, ten vidím stále jako aktuální a chci ho naplňovat,“ doplnil Nuzík. Dodal, že člověk potřebuje obzvlášť v dnešní době cítit oporu, což je úlohou i arcibiskupa na Moravě.

Inaugurace, tedy uvedení do úřadu, je chystaná na sobotu 13. dubna, podrobnosti o záležitostech souvisejících s převzetím arcibiskupského úřadu budou zveřejněny později, uvedl mluvčí arcibiskupství. Na počest jmenování olomouckého arcibiskupa byli požádáni duchovní správci farností, aby ve svých farnostech zajistili vyzvánění zvonů po dobu deseti minut, a to dnes mezi 13:00 a 18:00. Jmenování budou oznamovat také vyvěšené diecézní prapory.

Biskup Nuzík pochází ze Strání na Uherskohradišťsku a po maturitě pracoval jako soustružník v Uherském Brodě. Kněžské svěcení přijal roku 1995 a působil v Novém Jičíně. Jeho dalšími působišti byly Luhačovice, Nivnice a Štípa u Zlína, v tomto posledním období byl také děkanem vizovického děkanátu. Od roku 2005 sloužil jako vicerektor kněžského semináře v Olomouci a roku 2009 jej arcibiskup Graubner jmenoval svým generálním vikářem. V červenci roku 2017 byl jmenován pomocným biskupem olomouckým, v létě roku 2022 byl po odchodu arcibiskupa Graubnera do Prahy zvolen administrátorem arcidiecéze.

Předchozí olomoucký arcibiskup Jan Graubner byl v polovině května 2022 jmenován 37. arcibiskupem pražským a 25. primasem českým. Pražským arcibiskupem se stal 2. července. Po jeho odchodu začal v olomoucké arcidiecézi zdlouhavý proces hledání jeho nástupce, který byl završen dnešním jmenováním biskupa Nuzíka do této funkce.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.