Komerční prezentace Aktual.: 9.11.2024 07:50

Praha – Nový systém varování lidí přes mobilní telefony při mimořádných událostech by v Česku mohl začít fungovat v druhé polovině příštího roku. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová. Záměr výstavby systému označovaného jako Cell Broadcast podpořila v úterý Bezpečnostní rada státu. Proti nynějším systémům umožní přesněji zacílit oblast pro zaslání varování, ale také předejde zahlcení sítí mobilních operátorů.

K varování se nyní využívají lokalizované SMS, jednorázově je možné zaslat až 200.000 textových zpráv uživatelům mobilních telefonů na určeném území. Překážkou je však kapacita sítě na straně mobilních operátorů, která může způsobit zpoždění v doručení zpráv až o několik desítek minut, uvedla Ochmanová. Přenos umožňuje odeslat řádově 1000 SMS za půl minuty až minutu. Letos našel využití například při povodních, kdy úřady odeslaly 142.540 varovných SMS a dalších 366.080 zpráv s informacemi o organizaci voleb v postižených oblastech či o obnově dodávek elektrické energie.

Rozeslat tísňové informace na území konkrétní obce s rozšířenou působností umožňuje také aplikace Záchranka. „Tuto možnost jsme rovněž několikrát využili i během povodní,“ uvedla Ochmanová. Notifikace se však týká pouze lidí, kteří jsou v aplikaci přihlášení.

Dalším prvkem je takzvaný jednotný systém varování a vyrozumění. „Jedná se celkem o přibližně 9500 koncových prvků, sestávajících ze sirén a místních rozhlasů. Nicméně v polovině počtu se jedná o staré rotační sirény, jež nejsou schopny přenášet verbální informace, pouze signál,“ doplnila Ochmanová. Systém se postupně modernizuje a při povodních našel na žádost starostů či hejtmanů využití ve více než 30 případech.

Systém Cell Broadcast umožní v řádu jednotek minut informovat v podstatě neomezený počet uživatelů mobilních telefonů o hrozícím nebezpečí i o doporučeném chování bez ohledu na operátora. „Umožňuje přesně definovat území pro doručení zprávy, ať už ve formě územního celku, jako jsou obec, obec s rozšířenou působností, kraj či celá ČR, nebo pomocí polygonu,“ uvedla Ochmanová. Může tak jít například o území vymezené čtvercem, kružnicí či mnohoúhelníkem.

Zpráva se v systému Cell Broadcast předává na mobilní telefony specifickým komunikačním kanálem v jednom čase, nikoliv prostřednictvím SMS. Znamená to garanci doručení zprávy téměř za všech okolností a současně se při mimořádné situaci či krizové události nezahltí síť. „Varování se uživateli zobrazuje většinou přímo na displeji i přes zamčenou obrazovku a má specifické upozornění. Jeho prostřednictvím se dají odeslat také internetové odkazy,“ dodala mluvčí.

Cell Broadcast lze propojit s dalšími nástroji pro informování a varování obyvatel, například s mobilními aplikacemi, informačními tabulemi ve městech a dopravě.

Systém připravuje hasičský záchranný sbor ve spolupráci s armádou. „V tuto chvíli dokončujeme technické požadavky a probíhají jednání k zajištění financí na pořízení a rozvoj systému. Vzhledem ke komplexnosti výstavby a nezbytnému zajištění připravenosti stávajících systémů mobilních operátorů se předpokládá spuštění v druhé polovině roku 2025,“ řekla Ochmanová.

Podíl.
Exit mobile version