
Na displeji telefonu známé číslo, přesto je na druhé straně linky podvodník. Proti takzvanému spoofingu teď operátoři nasadili nový ochranný systém. Ten obousměrně ověřuje hovory mezi sítěmi a dokáže odhalit, zda je číslo podvržené. Telefonát se tak neuskuteční. Praktiky kyberútočníků se neustále vyvíjejí. Lidé by tak neměli s nikým sdílet své osobní údaje.
Volající působí věrohodně, oběti teď třeba přesvědčují i falešnými policejními průkazy. „Aby vydala peníze buď kurýrovi, nebo aby je přesunula na jiný účet nebo aby zaslala fotografie své platební karty,“ popisuje mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek.
Od poloviny prosince kriminalisté zaznamenali už 250 případů, škoda je přes čtyřicet milionů korun. Skrze internetové brány se dokáží podvodníci skrýt i za oficiální číslo instituce. Právě takové hovory teď dokáže nový ochranný systém blokovat.
„Když zjistíme, že telefon je takzvaně originován odněkud jinudy než ze sítě mobilního operátora, tak se ten hovor vypne a vy ho ani nepřijmete jako zákazník, jinými slovy vy se o něm ani nedozvíte,“ popsal prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.
Systém nevaruje před podezřelými SMS
Vývoj trval přes dva roky. Bylo třeba změnit zákon, aby si operátoři mohli vyměňovat informace. Aplikace typu Whatsapp nebo SMS zprávy chráněny nejsou.
V případě podvodných SMS zřídili operátoři jednotnou linku 7726. Tam mohou lidé přeposílat podezřelé zprávy ke kontrole. Pokud se skutečně ukáže, že jde o lest, provozovatel číslo zablokuje.
„Působí tam velký moment překvapení a nevím, jestli se z toho dokážu poučit. Příště, když někdo vymyslí něco šikovnějšího, tak to asi dopadne podobně,“ míní Ladislava Dudáková, která na kyberútočníky narazila hned několikrát.
V jejím případě jednou zasáhla banka a zablokovala jí kartu, podruhé si po kliknutí na odkaz uvědomila, že není na originální stránce instituce. Odborníci nabádají lidi, ať jsou z principu nedůvěřiví.