Komerční prezentace Aktual.: 20.11.2024 08:43

Klecany (u Prahy) – Nový kurz odborníků z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) pomůže rodičům dětí s úzkostmi, v testovací fázi bude zdarma ve 14 českých městech. Má pomoci řešit nedostatek včasné pomoci způsobený mimo jiné nedostatkem specialistů. V ČR se zhruba 140.000 dětí a mladistvých podle odborníků potýká s úzkostnými poruchami. Zájemci se do kurzu mohou hlásit do 6. prosince, informoval ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Podle Českého statistického úřadu žilo na konci roku 2023 v České republice 2,2 milionu dětí a dospívajících do 18 let. „Celosvětově se zhruba 6,5 procenta dětí a mladistvých potýká s úzkostnými poruchami, v Česku by tomu tedy odpovídalo přibližně 140.000,“ uvedl výzkumník z NUDZ Matěj Kučera. Dodal, že podle nejnovějších dostupných dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) za rok 2022 se s neurotickými, stresovými a somatomorfními poruchami, mezi něž úzkostné poruchy spadají, ambulantně léčilo 13.186 dětí a mladistvých mladších 20 let, z toho 3935 dětí ve věku sedm až 15 let. „To znamená, že mnoho z těch, kteří potřebují pomoc, ji včas nevyhledají či nedostanou,“ vysvětlil Kučera.

Až polovina všech případů úzkostných poruch se podle odborníků projeví před 12. rokem života a často jsou spojené s výskytem dalších duševních onemocnění později v životě, zejména deprese. Proto je důležité poskytnout podporu co nejdříve. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že k řešení situace mohou výrazně přispět intervenční programy pro rodiče, které pomáhají zlepšovat duševní zdraví dětí a zároveň prokazují pozitivní účinek ve zmírnění stresu, zlepšení kvality vztahu mezi rodičem a dítětem a posilování rodičovských kompetencí. Programy pro rodiče fungují například ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii či Dánsku. V ČR dosud chyběly.

NUDZ nyní spouští testování kurzu nazvaného Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí, který je určený rodičům dětí ve věku 7–12 let trpících úzkostmi. „Tento kurz, založený na technikách kognitivně-behaviorální terapie (KBT), byl původně vytvořen ve Velké Británii, kde se dlouhodobě osvědčuje jako efektivní program založený na důkazech. V minulém roce jsme tento kurz přizpůsobili pro české prostředí a pilotně otestovali v Karlovarském kraji. Nyní budeme jeho účinnost ověřovat napříč republikou, díky čemuž jej můžeme zdarma nabídnout více než dvěma stovkám rodičů,“ popsala vedoucí projektu Bez obav Marie Polášková.

Kurz rodičům ukáže například nástroje, jak spolu s dítětem postupně úzkostné myšlenky a strachy zvládat a poskytovat svým dětem efektivní podporu při budování jejich samostatnosti. Zájemci o účast v kurzu najdou všechny informace a předběžnou přihlášku na webu https://dzda.cz/rodice. Z vyplněných přihlášek odborníci z NUDZ vyberou ty, pro něž je kurz vhodný a nabídnou jim termín účasti. Kurz tvoří pět setkání v malých skupinách po maximálně deseti rodičích.

Podíl.
Exit mobile version