Německé novinářky Isabell Beer a Isabel Ströh na sociální síti Telegram odhalily skupiny, v nichž si uživatelé dávají tipy na zneužívání žen a předávají si doporučení, jak nejlépe kombinovat sedativa, aby ženy omámili. Telegram se už v minulosti ukázal jako místo, kde se šíří nelegální obsah – od dětské pornografie až po verbování teroristů. Jak složité je pro novináře odkrýt takové skupiny a jak podobné kauzy proměňují samotnou sociální síť Telegram, přiblíží Newsroom ČT24 od 21:10.

Německé investigativní novinářky sledovaly praktiky uživatelů Telegramu více než rok. Ti si v příspěvcích dávali tipy na to, jak s pomocí prášků na spaní, alkoholu a sedativ znásilnit ženu tak, aby o tom nevěděla. Pachatelů nebo přihlížejících našly na této síti mnoho – i více než sedmdesát tisíc v jedné skupině.

„To jsou stovky uživatelů, kteří si vyměňují informace, jak nejlépe ženu omámit, jak ji nejlépe zneužít, a nahrávají si to, co se ženami dělají,“ popisuje v dokumentu, který s kolegyní natočila, investigativní novinářka Isabell Beer z portálu STRG_F. Ten provozují německé veřejnoprávní stanice ARD a ZDF.

Sedativa místo přípravku na vlasy

K podobným zprávám se běžný uživatel Telegramu nedostane. K tomu slouží uzavřené skupiny, do kterých se může připojit. „Telegram vám v jistou chvíli i napovídá. Třeba líbí se vám tahle skupina? Možná by se vám mohla líbit i nějaká jiná. To znamená, že člověk má šanci na takový obsah narazit a stát se členem skupiny,“ popisuje datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka.

Podobné zkušenosti má i novinářka Kristina Vejnbender z Investigace.cz. „Jednou za čas se objeví správci uzavřených skupin a poutají na vstup do nich. V tomto okamžiku stačí napsat správci, popsat, o co mám zájem, a moderátor pošle zvací link,“ doplňuje Vejnbender, která se nelegálním obsahem na síti Telegram zabývá.

Takovou taktiku zvolily i německé novinářky. Přijaly pozvání a začaly rozkrývat, k čemu v rámci některých skupin dochází. Po nějakém čase si nechaly zaslat i přípravky, které dealeři na Telegramu nabízejí. Testy, které reportérky nechaly v laboratoři následně provést, prokázaly, že se nejedná o přípravky na vlasy, ale silné sedativum.

Na Telegramu je podle Kristiny Vejnbender obrovské množství skupin s nelegálním obsahem. Podle Jana Cibulky začala platforma výrazněji spolupracovat s bezpečnostními složkami teprve nedávno – po loňském zatčení jejího zakladatele a zároveň majitele Pavla Durova. Toho zadržela francouzská policie na konci srpna na letišti v Paříži. Podle obvinění Telegram nedostatečně komunikuje s úřady a neposkytuje informace, o které ho žádají soudní orgány.

Platforma následně změnila podmínky. Nově se v nich říká, že vyhoví žádostem bezpečnostních složek a u účtů podezřelých z trestných činů policii předá IP adresu uživatele a jeho telefonní číslo. Toto rozhodnutí Telegramu představuje výrazný posun proti tomu, jak se k žádostem vlád o poskytnutí dat síť stavěla do zatčení Durova.

Podíl.
Exit mobile version