Cílem fondu, který v pondělí na předávání Novinářských cen představila trojice jeho zakladatelů, je podpořit začínající novináře, kteří se věnují zahraničním tématům. Fond nese jméno zesnulého českého zpravodaje a komentátora Daniela Anýže. Vybraným uchazečům fond finančně pokryje půlroční práci v dané české redakci, která jim poskytne zázemí a mentoring, i náklady na zahraniční reportážní cestu. 

Fond Daniela Anýže vznikl s podporou Nadace OSF, která od roku 2010 pořádá soutěž Novinářské ceny.

Daniel Anýž byl novinářem, komentátorem a zpravodajem Aktuálně.cz a Hospodářských novin. Profesně se věnoval dění ve Spojených státech, především americké politice a tamním prezidentským volbám. Minulý rok v září ve věku nedožitých 60 let podlehl vážné nemoci.

„Chceme udržet při životě „džob Daniela Anýže“, našeho bývalého kolegy, znalce USA a jednoho z nejlepších zahraničních zpravodajů porevoluční doby,“ říká z trojice zakladatelů zahraniční zpravodajka Kateřina Šafaříková.

Se záměrem fond zřídit přišli Kateřina Šafaříková, Jiří Nádoba a Kateřina Šantúrová, bývalí kolegové Anýže. Trojice zakladatelů pak fond oficiálně představila na letošním předávání Novinářských cen, jedna z kategorií tak nově nese Anýžovo jméno. 

Historicky první Cenu Daniela Anýže porota ve spolupráci s fondem udělila Janu Fingerlandovi z Českého rozhlasu, jenž českému publiku přibližuje události na Blízkém východě.

Novinářskou cenu letos získal i tým Aktuálně.cz za mnohovrstvé zpracování tématu dezinformací.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.