Kraj Vysočina po deseti letech podepsal nové smlouvy s dopravci. Ušetřil tak šedesát osm milionů korun. Cestujícím mají přinést víc spojů, na některých místech ale naopak přímé autobusy ubyly a školy musely kvůli dřívějším odjezdům upravit i výuku.

Podle nových jízdních řádů ubydou přímé spoje. Jiřina Šťastná jezdí do Havlíčkova Brodu za vnoučaty. Cesty prý bude muset omezit „Ty přestupy pro staré lidi, to je hrozné. Vlakem to pro mě bude nejlepší,“ řekla.

Aby se lidé do Havlíčkova Brodu dostali, budou muset vystoupit ve Světlé nad Sázavou, kde přesednou na další autobus. Ten už ale nezastaví před Havlíčkobrodskou nemocnicí jako dříve. „Z železničního nádraží jít pěšky do nemocnice, to je kus cesty,“ poznamenala Šťastná.

„Veřejná doprava Vysočiny změnami reaguje na podněty cestujících i zástupců obcí, se kterými byly nové jízdní řády opakovaně projednávány,“ uvedl náměstek hejtmana kraje Vysočina pro dopravu Vladimír Novotný (SOCDEM).

Zkrácení přestávek a obědové pauzy

Do základní školy v Radostíně nad Oslavou dojíždí z okolních vesnic asi sto šedesát dětí. Aby příjezdy autobusů stihly, musela škola upravit rozvrh. Přestávky mezi hodinami škola mírně zkrátí a stejně tak i obědové pauzy, ze čtyřiceti pěti na třicet minut.

„Do polední pauzy jsme dokázali postavit šest hodin, takže díky tomu paradoxně ubyl žákům počet (hodin) odpolední výuky,“ řekl ředitel ZŠ Radostín nad Oslavou Jan Hladík.

Od března budou jinak jezdit autobusy i na Jihlavsku, kde bude dopravu zajišťovat společnost Busem, která měla nově převzít i Pelhřimovsko a Humpolecko. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale pozastavil výběrové řízení. Kraj ve zmíněných oblastech očekává změny až se začátkem podzimu.

Podíl.