Aktual.: 25.09.2024 10:09
Berlín – Válečný zločinec, který má na svědomí miliony lidských životů, kariérista a workoholik, který si ale vždy našel čas na hodinu šermu – tak představuje nová výstava v Berlíně nacistu Reinharda Heydricha, který před 83 lety nastoupil do úřadu zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě. Jedním z cílů výstavy, která je ode dneška k vidění v dokumentačním centru Topografie teroru, je podle ředitelky centra Andrey Riedleové přiblížit Heydrichovo působení v protektorátu, o kterém toho německá veřejnost podle ní ví relativně málo. Historik Alfons Adam, který připravoval část zaměřenou na poslední roky života nacistického pohlavára, v rozhovoru s ČTK řekl, že výstava má co nabídnout i českým návštěvníkům, kteří toho naopak často moc nevědí o Heydrichově kariéře před příchodem do Prahy.
„Chceme výstavou zaplnit bílé místo, protože o Heydrichově působení v Protektorátu Čechy a Morava toho lidé v Německu mnoho neví, zatímco v Česku to v kultuře paměti hraje velkou roli,“ uvedla na tiskové konferenci k otevření výstavy Riedleová.
Podle ní je výstava o Heydrichovi v dokumentačním centru Topografie teroru první, která se věnuje biografii jednoho z pachatelů nacistických zvěrstev. V Německu je Heydrich znám především jako předseda konference ve Wannsee, což bylo setkání vysokých představitelů nacistického Německa, kteří jednali o vyhlazení evropských Židů. „Nacistické zločiny se ovšem nedají vysvětlit životním osudem jedné jediné osoby,“ zdůraznila Riedleová. Kurátoři se proto snažili výstavu, která vznikala dva roky, zasadit do širšího dějinného kontextu.
Datum zahájení výstavy přitom nebylo vybráno náhodně. Vztahuje se ke dvěma výročím: V září 1939 byl založen Hlavní říšský bezpečnostní úřad (RSHA), který sloučil tajnou policii (Gestapo), bezpečnostní službu (SD) a kriminální policii a v jehož čele stanul právě Heydrich. Sídlo měl úřad na místě, kde se nyní nachází centrum Topografie teroru. Rovněž v září, o dva roky později, začal Heydrich působit jako zastupující říšský protektor v Čechách a na Moravě.
Nová výstava nazvaná Reinhard Heydrich: Kariéra a násilí představuje život nacistického pohlavára chronologicky od dětství a mládí v rodném Halle, přes službu v armádě a vstup do nacistické strany NSDAP a jednotek SS až po kariéru v nejvyšších patrech politiky třetí říše. Zvláštní část výstavy je věnována jeho působení v Čechách a na Moravě a atentátu, který na něj v roce 1942 spáchali českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík.
Heydrichův život a zločiny jsou představeny pomocí tří stovek exponátů ze sedmi desítek různých archivů. Jde o fotografie, úřední dokumenty či soukromé dopisy, ale návštěvníci si mohou poslechnout i Heydrichův hlas a podívat se na části z více než třiceti hraných filmů, které se Heydrichovu životu a smrti věnují. Řada exponátů je přitom veřejně vystavena poprvé a mnoho jich pochází také z Česka. Podle historika Adama jsou vydatné především materiály v Národním archivu, ale zajímavé fotografie a dokumenty získal i z archivu České tiskové kanceláře či Poštovního muzea.
Podle hlavní kurátorky výstavy Johanny Wenschové chtěli autoři představit i některé Heydrichovy spolupracovníky, aby bylo jasné, že nejednal sám, i když sehrál „centrální roli v aparátu pronásledování“. Část je pak věnovaná také obětem Heydrichovy politiky, mezi nimiž je zmíněna třeba židovská rodina Rosenbaumových z Čisté na Sokolovsku.
Poslednímu roku a půl života, který Heydrich strávil jako zastupující říšský protektor v Čechách a na Moravě, se věnoval historik Adam, jenž se specializuje na česko-německé vztahy ve 20. století. V rozhovoru s ČTK řekl, že nástupem do funkce v protektorátu končí část Heydrichova života, která je v Německu relativně známá. „A začíná příběh, který je známý v Česku, ovšem nikoli v Německu,“ řekl. Platí to podle něj ale i opačně, v Česku je jen velmi malé povědomí o Heydrichově závratné kariéře a zločinech spáchaných před příchodem do protektorátu.
Výstava v centru Topografie teroru, kterou v úterý slavnostně zahájila předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Basová, potrvá do 10. června příštího roku. Vstup je na ni zdarma. Podle ředitelky Riedleové se počítá s tím, že některé exponáty shromážděné pro krátkodobou výstavu se objeví i v nové stálé expozici, která je v plánu.