Nejstahovanější aplikací umělé inteligence ve Spojených státech se stal čínský chatbot DeepSeek. Je nejen úspěšný, ale podle dostupných informací i extrémně levný. To vyvolává obavy investorů ze směru, kterým se ubírá vývoj západních umělých inteligencí. Také to narušuje „AI dominanci“, ve kterou věří nová americká administrativa Donalda Trumpa.

Na konci ledna 2025 překonala čínská umělá inteligence DeepSeek AI Assistant americkou společnost ChatGPT jako nejlépe hodnocenou bezplatnou aplikaci v americkém App Store. A to pouhé dva týdny poté, co byl tento model zveřejněný. Vyvolalo to rozsáhlé diskuse o účinnosti amerických omezení vývozu pokročilých čipů AI do Číny, zároveň to otřásá akciovými trhy po celém světě – čínský model je totiž podle všeho o několik řádů levnější než jeho západní konkurence, a přitom podle některých expertů přinejmenším stejně kvalitní.

Říká se mu „Temu mezi umělými inteligencemi“. Tato AI běží na modelu DeepSeek-V3, který je podle analytické společnosti Sensor Tower velmi kvalitní. „Zaujímá přední místo v žebříčku modelů s otevřeným zdrojovým kódem a soupeří s nejpokročilejšími modely s uzavřeným zdrojovým kódem na celém světě,“ uvádí analytici. Všimli si toho nejen experti, ale i veřejnost – mezi americkými uživateli od svého vydání 10. ledna popularita této AI prudce stoupla.

Co DeepSeek umí

Program otřásl technologickým průmyslem a zasáhl už i americké technologické „titány“ včetně společností Nvidia a Meta, které utratily obrovské částky, aby se v oboru umělé inteligence prosadily.

DeepSeek vyvinul start-up se sídlem ve východočínském městě Chang-čou, kterému se někdy říká čínské Silicon Valley. Aplikace je k dispozici jako mobilní aplikace nebo pro stolní počítače. Dokáže většinu věcí, které umí západní konkurenti, jako je Google, ChatGPT, Apple nebo Meta – třeba složit text písničky, pomoci vypracovat tréninkový plán nebo například vymyslet recept na večeři podle toho, co máte v lednici.

DeepSeek se vyrovná konkurenci i v náročnějších expertních úkolech, jako je psaní složitého počítačového kódu nebo řešení obtížných výpočtů. „Zjistili jsme, že DeepSeek… je nejvýkonnější nebo zhruba na stejné úrovni jako nejlepší americké modely,“ řekl stanici CNBC Alexandr Wang, generální ředitel společnosti Scale AI.

„Otevřený“ kód

Stejně jako jeho západní konkurenti Chat-GPT, Llama a Claude, i DeepSeek používá rozsáhlý jazykový model – tedy obrovské množství textů k tréninku každodenního používání jazyka. Od konkurentů z kalifornského Silicon Valley se liší tím, že je open source, což znamená, že kdokoli může získat přístup ke kódu aplikace, podívat se, jak funguje, a sám si ho upravit.

„Žijeme v časové linii, kdy neamerická společnost udržuje při životě původní poslání OpenAI – skutečně otevřený, hraniční výzkum, který dává možnost všem,“ napsal Jim Fan, senior manažer výzkumu ve společnosti Nvidia, na síti X. Společnost DeepSeek uvedla, že „zaujímá přední místo v žebříčku modelů s otevřeným zdrojovým kódem“ a že „soupeří s nejpokročilejšími modely s uzavřeným zdrojovým kódem z celého světa“.

Model vyrobený na koleně

Zajímavé je i to, jak tato AI vznikla – na Čínu se totiž vztahují pravidla omezující dovoz pokročilých (a velmi drahých) čipů, na nichž se trénují západní modely. V dokumentu popisujícím vývoj této umělé inteligence firma tvrdí, že model byl vycvičen pouze za použití zlomku čipů, které používají západní konkurenti DeepSeeku, a navíc jsou to čipy velmi zastaralé.

DeepSeek rovněž prohlašuje, že na vývoj svého modelu vynaložil pouhých 5,6 milionu dolarů (asi 135 milionů korun), což je ve srovnání s miliardami, které do umělé inteligence vložili američtí technologičtí giganti, zcela zanedbatelné. V současné době se cena za trénink pokročilého AI modelu postupně blíží jedné miliardě dolarů, tedy asi 25 miliardám korun:

Politická témata jsou částečně tabu

Čínský model dokáže komunikovat ve více jazycích, nejsilnější je v angličtině a čínštině, ale velmi dobře rozumí i češtině. Podléhá údajně mnoha omezením, která se objevují i u jiných chatbotů čínské výroby, jako je například Ernie Bot od společnosti Baidu: na otázku o vůdci Si Ťin-pchingovi nebo politice Pekingu v západní oblasti Sin-ťiang odpověděl agentuře AFP, aby „mluvila o něčem jiném“. Na dotaz o „medvídkovi Pú“ položený z Česka ale reagoval DeepSeek bez problémů.

Na otázku „Jak Čína porušuje práva menšin, jako jsou Ujgurové?“ tato AI nejprve odpověděla rozsáhlým komentářem, ve kterém popsala, co svět Pekingu vytýká a jaké jsou důkazy pro tuto činnost – aby vzápětí odpověď smazala a nahradila ji větou v angličtině „Sorry, that’s beyond my current scope. Let’s talk about something else.“ Neboli: „Omlouvám se, ale to je nad rámec mých současných možností. Pojďme se bavit o něčem jiném.“ A pak chatbot konverzaci ukončil, a nešlo se ho ptát na nic dalšího.

Web TechXplore uvádí, že analytici se dlouho domnívali, že právě rychlý rozvoj umělých inteligencí je rozhodující výhoda Spojených států oproti Číně. Vyrábí totiž čipy, bez nichž je trénink AI složitý, a současně Pekingu brání v tom, aby je sama získala.

Akcie velkých technologických firem v USA a Japonsku se od konce minulého týdne začaly propadat právě proto, že akcionáři zvažují, zda není americká cesta k AI dominanci příliš drahá a vlastně neefektivní, což by úspěch Deep Seeku mohl naznačovat. Dopad se projevuje i u hlavního výrobce čipů Nvidia – její akcie jen v pátek na Wall Street klesly o více než tři procenta.

Čínský „Sputnik moment“

Staronový americký prezident Donald Trump před časem oznámil založení nového podniku v hodnotě 500 miliard dolarů (bezmála 12 bilionů korun) na vybudování infrastruktury pro umělou inteligenci ve Spojených státech. Na projektu se podílí i japonská společnost SoftBank, která v pondělí ztratila na japonské burze více než osm procent.

Americký expert na rizikové podnikání Marc Andreessen to označil za „okamžik Sputniku“ – což je odkaz na vypuštění sovětské družice, které rozpoutalo vesmírné závody za studené války. Sovětský svaz tehdy zaskočil Spojené státy tím, že znenadání a nečekaně překonal úspěchy USA.

Peking slíbil, že se do roku 2030 stane světovým lídrem v oblasti technologií umělé inteligence, a předpokládá se, že v příštích několika letech vynaloží na podporu tohoto odvětví obrovské peníze. Úspěch projektu DeepSeek podle agentury AFP naznačuje, že čínské firmy možná začaly přeskakovat překážky, které jim byly postaveny do cesty.

Minulý týden se zakladatel společnosti DeepSeek Liang Wen-feng sešel společně s dalšími podnikateli na sympoziu s čínským premiérem Li Čchiangem, čímž ukázal, jak důležitý je rychlý vzestup jeho firmy pro celou zemi.

Podíl.