Aktualizace: 14.05.2024 21:06

Praha – Norští hokejisté porazili na mistrovství světa v Praze Dánsko 2:0 a ve čtvrtém utkání ve skupině A poprvé bodovali. V čase 27:45 rozhodl Michael Brandsegg-Nygard a deset sekund před koncem pečetil výsledek při power play do prázdné branky Eirik Östrem Salsten. Brankář Henrik Haukeland udržel díky 24 úspěšným zákrokům čisté konto. Dánové si připsali ve třetím zápase druhou porážku.

„Tohle je pro nás velké derby. Samozřejmě je chceme pokaždé porazit. Máme je ve skupině tady na světovém šampionátu a v srpnu je budeme mít znova ve skupině olympijské kvalifikace,“ připomněl Haukeland. Oba týmy se často utkávají v přípravě, důležité soutěžní duely v poslední dob zvládali výrazně lépe Dánové. „Je skvělé, že jsme tady přetrhli ten řetěz,“ dodal Haukeland.

Norové nastoupili i se svou největší hvězdou Matsem Zuccarellem z Minnesoty, který kvůli příznakům nemoci vynechal pondělní duel s Finskem (1:4). Bezbrankový stav první třetiny nezměnila ani dánská přesilová hra při vyloučení norského kapitána Patricka Thoresena. Těsně přes pauzou měl možnost Nor Andreas Martinsen po přihrávce Eskilda Bakkeho Olsena.

V 25. minutě mohl v oslabení při trestu Nicholase B. Jensena otevřít skóre Nick Olesen, který se dostal do úniku, ale bekhendovým blafákem poslal puk jen do boční sítě. Potom se už při plném počtu hráčů na ledě neprosadil z dorážky Zuccarello, protože gólman Frederik Dichow udržel puk před brankovou čárou. O chvíli později už se Norové radovali. Zuccarello našel mezi kruhy Michaela Brandsegga-Nygarda, který pohotovou střelou skóroval.

V závěru druhé části mohli zvýšit Mattias Nörstebö a Max Krogdahl. Ve 49. minutě byl v přesilovce při dalším Thoresenově trestu blízko vyrovnání Phillip Bruggisser. Necelé čtyři minuty před koncem se dostal do šance Zuccarello, ale Dichow udržel puk před brankovou čáru, což si sudí Mikko Kaukokari a Sean MacFarlane ověřili u videa. O pojistku se nakonec postaral Eirik Östrem Salsten.

„Ve druhé třetině hráli lépe než my. Myslím, že ve třetí jsme byli zase o něco lepší my. Ale je potřeba hrát a naplno bojovat celých šedesát minut. Musíme přidat,“ uvedl útočník poražených Patrick Russell.

Skupina A (Praha):

Dánsko – Norsko 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 28. Brandsegg-Nygard (Zuccarello, P. Thoresen), 60. E. Ö. Salsten. Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), MacFarlane – Briganti, Gustafson (všichni USA). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 10.011.

Dánsko: Dichow – O. Lauridsen, Jensen Aabo, Lassen, M. Lauridsen, Nicholas B. Jensen, Bruggisser, Larsen – Storm, Wejse, Poulsen – Aagaard, Russell, Blichfeld – From, True, N. Olesen – N. Andersen, Moelgaard, Scheel – Schultz. Trenér: Gath.

Norsko: Haukeland – Johannesen, Solberg, I. Hansen, Nörstebö, Krogdahl, Kaasastul, Hurröd – Brandsegg-Nygard, P. Thoresen, Zuccarello – Bakke Olsen, E. Ö. Salsten, Martinsen – N. Steen, Vikingstad, Berg Paulsen – T. Olsen, H. Ö. Salsten, Rönnild – Vesterheim. Trenér: T. Johansson.

Tabulka:

1. Švýcarsko 3 2 1 0 0 13:8 8
2. Finsko 3 2 0 1 0 12:2 7
3. Kanada 2 2 0 0 0 9:3 6
4. Česko 3 1 1 1 0 8:5 6
5. Norsko 4 1 0 0 3 8:15 3
6. Dánsko 3 1 0 0 2 6:8 3
7. Rakousko 2 0 0 0 2 6:11 0
8. Velká Británie 2 0 0 0 2 2:12 0
Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.