Americký deník Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje na Ukrajině a ve zpravodajských službách USA napsal, že sabotáž na plynovodu Nord Stream v Baltském moři 26. září 2022 provedla skupina ukrajinských profesionálů.




1:10

„Ukrajina s tím nemá nic společného,“ tvrdil o výbuchu plynovodu Nord Stream Zelenskyj | Video: Reuters

„Operace stála zhruba 300 tisíc dolarů. Pronajali si jachtu a jedním z šesti pasažérů na ní byla žena, aby posádka působila dojmem, že si vyplula za zábavou,“ píše deník ve své investigativní reportáži. Sabotéři si pronajali jachtu nazvanou Andromeda v německém Rostocku.

Nápad prý vznikl už v květnu 2022 na bouřlivém večírku několika ukrajinských armádních důstojníků a byznysmenů, kteří slavili úspěšnou obranu Kyjeva. „Musím se smát, když čtu nebo slyším úvahy, že šlo o nějakou supernáročnou akci s drony, ponorkami a miliony dolarů. Ve skutečnosti to provedlo pár lidí, kteří měli kuráž něco udělat pro svoji zemi,“ cituje Wall Street Ukrajince, který se útoku účastnil.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj původně plán odsouhlasil, ale nějakým způsobem se o něm dozvěděla nizozemská vojenská rozvědka MIVD. Ta zprávu předala americké Ústřední zpravodajské službě (CIA). Z Washingtonu volali Zelenskému, aby operaci odvolal. Podle zdrojů Wall Street Journal k tomu Zelenskyj skutečně dal příkaz, ale tehdejší náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj ho neuposlechl.

Sabotáž se tedy uskutečnila – a úspěšně. Plynovod je mimo provoz. „Byl to naprosto legitimní cíl v naší válce proti Rusku,“ řekli americkému deníku Ukrajinci, kteří se útoku zúčastnili buď plánováním, nebo osobně.

Zalužnyj, který nyní působí jako ukrajinský velvyslanec ve Velké Británii, na dotaz Wall Street Journal uvedl, že o žádné takové akci neví a nic takového neschvaloval.

Německá prokuratura vydala tento týden zatykač na ukrajinského občana, kterého podezřívá z umístění výbušnin pod hladinou Baltského moře. Dotyčný žil v Polsku, ale podle polských úřadů už zemi opustil. Němečtí vyšetřovatelé žádali od polských kolegů záběry průmyslové kamery z polského baltského přístavu Kolobřeh, kde jachta kotvila. Poláci nejdříve záběry odmítli vydat a pak sdělili německé straně, že byly zničeny, píše Wall Street Journal.

Zelenského poradce Mychajlo Podoljak řekl agentuře Reuters, že Kyjev nemá s útokem na plynovod nic společného. Podle něj za výbuchem stojí Rusové.

Mohlo by vás zajímat: Ukrajinci jsou na přesilu zvyklí, jsou národem partyzánů (15. 8. 2024)

Podíl.
Exit mobile version