Naprostá většina měřicích stanic v zemi hlásí rekordně teplou noc z 10. na 11. února, napsal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Facebooku. Na některých místech zaznamenali meteorologové vůbec nejteplejší únorovou noc v historii měření. Před polednem zároveň meteorologové varovali před nebezpečím povodní, na nejvyšší stupeň může vystoupat Morava v oblasti Jeseníků.

Teploty se v neděli ráno pohybovaly nejčastěji mezi šesti a jedenácti stupni Celsia, uvedli meteorologové. Chladněji bylo jen ojediněle.

„Naprostá většina stanic zaznamenala rekordně teplou noc na 11. únor a některé i nejteplejší únorovou noc,“ píše ČHMÚ. Jako příklad uvádí stanici v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku, která měří 110 let a tuto noc na ní zaznamenali teplotu 9,9 stupně Celsia, čímž byl o 0,8 stupně pokořen dosavadní rekord z roku 2001.

Meteorologové zároveň v ranním příspěvku na sociální síti připomněli, že přesně před 95 lety byla naopak naměřena historicky nejnižší teplota na na našem území – v Litvínovicích u Českých Budějovic bylo v roce 1929 −42,2 °C. Například v Olomouci bylo dnes (v neděli) ráno 10,1 stupně, před 95 lety to bylo −33,6 °C.

Na únor neobvykle vysoké teploty byly v Česku i v několika předchozích dnech. V pátek rekordy padly na čtvrtině ze 165 stanic, které fungují alespoň 30 let. V sobotu byla dosavadní maxima pro 10. únor překonána zhruba na třetině stanic, přičemž na třech místech se teplota dostala nad 15 stupňů Celsia.

Hrozba velké vody

Že může řeka Morava v oblasti Jeseníků vystoupat na třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň, upozornil ČHMÚ před nedělním polednem. Výstraha s nejvyšším stupněm nebezpečí platí do odvolání. Déšť a tání sněhu podle meteorologů zvýší hladiny i některých dalších řek. Dosažení prostředního ze tří povodňových stupňů tak lze podle nich očekávat v povodí horního Labe a Cidliny.

Výstraha před vzestupem hladin na třetí stupeň platí pro území kolem Šumperka, Mohelnice a Zábřehu. „Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku,“ vyjmenoval ČHMÚ.

Kvůli vydatnému dešti a odtávání sněhu budou stoupat toky i v povodí horního Labe, Jizery a Cidliny, kde mohou dosáhnout i druhého stupně povodňové aktivity (SPA). „V povodí Jizery očekáváme pouze dosažení prvního SPA,“ doplnil ČHMÚ.

První, tedy nejnižší povodňový stupeň, platil v neděli hodinu před polednem na 26 místech, zejména na východě Čech, na dolním Labi a v Jeseníkách. Hladina středního a dolního Labe je podle hydrologů na mírném vzestupu a stoupat bude v důsledku dotoku i v pondělí. Překročení druhého stupně ale neočekávají.

Podíl.
Exit mobile version