Ukrajinský televizní kanál TSN přinesl zpověď vojáka Oleksandra, který velí bojovému vozidlu pěchoty M2 Bradley americké výroby. Ten tvrdí, že se na bojišti utkal se svým otcem, který prý sloužil v ruské armádě jako tankista.
1:00

Záběry z ledna ukazují, jak si bojový vůz Bradley poradil s ruským tankem. | Video: Aktuálně.cz/X/Defence of Ukraine

Dnes teprve devatenáctiletý Oleksandr říká, že strávil polovinu svého dětství v Rusku. Nedlouho poté, co Ukrajina zahájila v roce 2023 protiofenzivu, se s ním údajně jeho ruský otec spojil a žádal ho, aby zběhl k ruské armádě. Oleksandr, který svého otce od útlého věku neviděl, ho v rozhovoru pro TSN označil za „nikoho“ a jeho prosbu odmítl.

Reportér ukrajinské televizní stanice tvrdil, že otce jako tankistu vyslali, aby zadržel vozy Bradley. Jednomu z nich prý velel právě Oleksandr. Syn pro TSN vypověděl, že tank, který zřejmě obsluhoval jeho otec, vypálil granát do boku ukrajinského bojového vozidla pěchoty, kterému velel Oleksandr. Zásah prý ale nijak fatálně Bradley nepoškodil.

Podle Oleksandrových slov mu později otec zavolal a tvrdil mu, že přestal střílet, když si uvědomil, kdo je ve voze. „Říkal: ‚Synu, jakmile jsem zjistil, že jsi to ty, přestal jsem střílet!‘ Já na to: ‚No a co jako?‘ Když jsme odjížděli, pořád na nás něco létalo,“ popsal údajnou konverzaci pro TSN Oleksandr.

Jeho otec byl později údajně zabit po útoku, na kterém se měly podílet i ukrajinské drony. „Říkali, že zřejmě zemřel… Shořel v tanku. Naše FPV (drony) ho dodělávaly, takže v něm prostě uhořel. No nic, takový byl jeho osud,“ vypověděl ve svém Bradley Oleksandr.

Ten podle TSN prý stále velí bojovému vozu pěchoty při obraně Avdijivky a podle televizní stanice má být navzdory svému nízkému věku považován za jednoho z nejzkušenějších členů posádek Bradley. Americkému serveru Newsweek, který na reportáž upozornil, se ale nepodařilo potvrdit, jaký osud potkal Oleksandrova otce ani další podrobnosti o synovi samotném.

Americká bojová vozidla pěchoty Bradley M2 používá výhradně ukrajinská 47. mechanizovaná brigáda a jsou velmi úspěšná při střetech s ruskými tanky. Ukrajina tvrdí, že Rusko od začátku své rozsáhlé agresivní invaze ztratilo přes 6 300 tanků a téměř 12 000 obrněných vozidel. Rusko ani Ukrajina ale vlastní ztráty techniky nezveřejňují. Někteří analytici podle serveru Newsweek nicméně tvrdí, že ukrajinský odhad se může blížit skutečnému číslu.

Je to opravdu ostudné. Zelenská vydala ostrý vzkaz lidem, které „unavuje válka“ (2. 2. 2024)

„Je to opravdu ostudné.“ Zelenská vyslala vzkaz všem, kteří tvrdí, že jsou unavení z války. | Video: Blahoslav Baťa

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.