Aktual.: 22.05.2025 15:05

Praha – Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) má podle Senátu dostat právo prověřovat hospodaření České televize a Českého rozhlasu. Senát to dnes takřka jednomyslně schválil v návrhu ústavní novely, který přijal v souvislosti se zvýšením poplatků pro obě veřejnoprávní média. Novelu nyní dostane k posouzení vláda a Sněmovna, která by ji podle přání iniciátorů předlohy mohla stihnout projednat ještě v současném složení.

Senátorka Hana Kordová Marvanová z klubu ODS a TOP 09 dříve uvedla, že v opačném případě by Senát mohl novelu znovu předložit dolní parlamentní komoře v sestavě vzešlé z podzimních voleb.

Podporu návrhu, kterou předložilo 37 senátorů ze všech frakcí, vyjádřil i ministr kultury Martin Baxa (ODS), který přijal kritiku opozice, že novelu nepředložil jako vládní návrh. Zdůvodnil to tím, že změna měla být součástí širších vládních úprav ústavy. Senátorský návrh je podle ministra všeobecně akceptován.

Novela má NKÚ svěřit kontrolu hospodaření právnických osob zřízených zákonem poskytujících veřejnou službu v oblasti televizního a rozhlasového vysílání. Vymezení je užší, než s jakým počítá ústavní novela exministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty) nebo návrh pirátských poslanců, k němuž se vláda v lednu postavila negativně.

Cílem senátorské novely je podle jejích tvůrců rozšířit omezený rozsah ústavních kompetencí NKÚ, a to v souladu s dlouhodobě diskutovaným záměrem posílit kontrolu hospodaření České televize a Českého rozhlasu. Senátoři připomínají, že návrh je v souladu s programovým prohlášením vlády, v němž se vláda zavázala nalézt řešení rozšíření pravomoci NKÚ ve vztahu k médiím veřejné služby.

Ústavní novela souvisí s už přijatou úpravou, podle níž se poplatky pro Českou televizi od letošního května zvýšily o 15 korun na 150 korun měsíčně. Pro Český rozhlas se zvedly o deset korun na 55 korun za měsíc. Norma zároveň okruh poplatníků rozšiřuje o domácnosti s přístupem k internetu, které rozhlasový nebo televizní přijímač nemají.

V závěru květnové schůze senátoři vzali na vědomí zprávu o loňské činnosti Úřadu pro ochranu osobních údajů. Úřad loni uložil rekordní pokutu 350 milionů korun společnosti Avast za to, že předávala neanonymizované údaje o stovce milionů uživatelů jejího antivirového programu své dceřiné společnosti k reklamním účelům. K dalšímu zasedání se Senát sejde ve středu 11. června.

Podíl.