Aktualizace: 12.02.2024 11:07

Haag – Nizozemsko musí do sedmi dnů přestat do Izraele vyvážet díly do amerických stíhacích letadel F-35, rozhodl dnes nizozemský odvolací soud. Dal tak za pravdu několika organizacím, podle nichž Haag dodávkami porušuje zákon, neboť ví, že Izrael letadla používá k útokům na Pásmo Gazy.

Soud nižší instance dříve rozhodl, že dodávky mohou pokračovat, připomněla dnes veřejnoprávní stanice NOS.

Podle názoru odvolacího soudu ale Izrael při provádění svých útoků dostatečně nezohledňuje důsledky pro civilní obyvatelstvo. „Soud došel k závěru, že existuje zřetelné riziko, že v Pásmu Gazy dojde izraelskými stíhačkami F-35 k vážnému porušení válečného humanitárního práva,“ uvedl soud.

„Soud nařizuje státu (Nizozemsku), aby do sedmi dnů od doručení tohoto rozsudku ukončil veškerý skutečný vývoz a tranzit dílů F-35 do konečného místa určení v Izraeli,“ uvedl odvolací soud v Haagu podle agentury AFP. Soud také podle AFP uvedl, že snaha o udržení dobrých vztahů se Spojenými státy a Izraelem nejsou dostatečné důvody pro pokračování v dodávkách.

Nizozemský premiér Mark Rutte je dnes očekáván na návštěvě Izraele. Ministr pro zahraniční obchod a rozvojovou spolupráci Geoffrey van Leeuwen je v současné době v Bruselu a NOS sdělil, že rozsudek studuje.

Izrael zaútočil na Pásmo Gazy 8. října, den po teroristickém útoku palestinského hnutí Hamás na jih Izraele. Podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem mají izraelské vojenské operace přes 28.000 obětí. Obavy mezinárodního společenství teď budí zejména ofenziva v Rafáhu, kde se ukrývá přes milion lidí prchajících před válkou.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.