Až polovina řek na území Česka není momentálně sjízdná pro vodáky. České televizi to potvrdil místopředseda svazu vodáků Vratislav Šembera. Podle hydrometeorologů je nejhorší situace na Vltavě nad Lipnem, nízká hladina je ale i na Sázavě nebo Ohři. Příznivější podmínky zaznamenali na horní Lužnici nebo na Vltavě pod Lipnem. Důvodem je podle nich malé množství srážek během roku nebo málo sněhu v zimě a s tím spojené sucho.

„Pohodovou sjízdnost neumožňuje zhruba polovina řek,“ sdělil Šembera. To potvrzují i meteorologové. „Situace na vodních tocích a tím i sjízdnost řek se poslední zhruba tři týdny rychle zhoršuje. Aktuální stav není téměř nikde dobrý a některé toky jsou už úplně nesjízdné. Ty, které ještě sjízdné jsou, tak většinou s obtížemi,“ poznamenal Martin Pecha z Českého hydrometeorologického ústavu.

Nepříznivou situaci na řekách potvrdila i oslovená povodí. „Na Teplé Vltavě se prakticky sjíždět nedá,“ uvedl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Otava nebo Berounka mají sjízdných úseků více. „Na Berounce je hladina vody vyšší, ale lokalita není tolik oblíbená, protože sjezd je zde pomalejší,“ doplnil.

Ohře aktuálně také nenabízí pro vodáky vhodné podmínky. „Špatné je to všude, nepršelo a voda z nádrže zdaleka nestačí, aby vylepšila podmínky na provoz sportu,“ řekl ČT technický ředitel Povodí Ohře Martin Cidlinský. Těm, kteří mají i tak zájem na vodu vyrazit, doporučuje volit kratší trasy a cestu si rozdělit.

Dobrá situace není ani na Labi

Ani stav Labe není na začátku letošního července ideální. „V druhé polovině června jsme zaznamenali nižší srážkové úhrny, mezi třiceti až sedmdesáti procenty dlouhodobých týdenních průměrů. Ve spojitosti s nárůstem teplot vzduchu dochází k pozvolnému poklesu průtoků ve vodních tocích. Nejnižší jsou na středním a dolním Labi. Podobně nízké hodnoty jsou i na vodácky využívaných tocích Divoké a Tiché Orlice, Chrudimce, Doubravě a Jizeře,“ vyjmenoval Tomáš Kacálek z vodohospodářského dispečinku Povodí Labe.

Letošní situace je pro vodáky neobvyklá. „Sucha přišla dříve, než jsme zvyklí. V minulých letech byly průtoky dostupné a situace se zhoršovala až v druhé půlce léta,“ řekl předseda svazu vodáků Libor Polák. „Podobnou situaci jsme zaznamenali v letech 2015, 2016 a 2018, minulý rok byl rozhodně lepší,“ přizvukuje Kacálek.

Ani krátkodobé přeháňky podle vodohospodářů situaci na řekách příliš nezmění. „Bylo by potřeba, aby spadlo velké množství vody a pršelo alespoň dva nebo tři dny. To by mohlo aktuální situaci výrazně zlepšit,“ nastínil Cidlinský. „Musí dojít k ochlazení a k občasnému nebo i trvalejšímu dešti, který se bude vyskytovat více dnů v průběhu týdne či dvou,“ doplňuje Pecha.

Těm, kteří tak jako tak chtějí vyrazit na vodu, svaz doporučuje sledovat vodácké weby. Tam mohou dohledat aktualizované mapy s úseky vyznačenými podle splavnosti na jednotlivých řekách.

Podíl.